Diamenty bez wątpienia są najbardziej znanymi i poszukiwanymi kamieniami szlachetnymi na naszej planecie. Formowane 500 km pod skorupą ziemską, powstają, gdy pierwiastki węgla są poddawane ogromnemu ciśnieniu i temperaturze. Szacuje się, że najstarsze odkryte diamenty mają ponad 3 miliardy lat. Do najrzadszych znalezisk zaliczane są kamienie w wyjątkowo dużym rozmiarze lub o niezwykłym kolorze i przejrzystości. Gdy w czerwcu tego roku rozeszła się wieść, że w Botswanie odnaleziono jeden z największych znanych diamentów – kamień o wadze 1098 karatów o jakości klejnotu – uważa mediów skierowała się na Afrykę, kontynent, którego historia obfituje w znaleziska najcenniejszych i największych diamentów na świecie.
Poniżej przedstawiamy pięć największych oszlifowanych diamentów na świecie, odnalezionych na terenie różnych krajów Afryki.
1. Złoty Diament Jubileuszowy – 545,65 karatów
Na czele listy znajduje się Golden Jubilee. Żółto-brązowy kamień o wadze 755,5-karatów odkopano w RPA w 1986 roku mieście Cullinan. Będąc ósmym co do wielkości diamentem o jakości klejnotu w momencie odkrycia, kamień szlachetny miał kilka pęknięć i inkluzji (zanieczyszczeń). Zadanie oszlifowania diamentu zostało powierzone światowej sławy szlifierzowi, Gabrielowi Tolkowsky’emu, który potrzebował dwóch lat, aby nadać mu ostateczny kształt „poduszki ognistej róży”. Po zakończeniu procesu szlifowania w 1990 roku, diament ważył 545,65-karatów. Kamień został zakupiony przez grupę tajskich biznesmenów w 1995 roku jako prezent dla króla Tajlandii Bhumibola z okazji jego Złotego Jubileuszu (50-lecia) na tronie. Obecnie jest on wystawiony w Muzeum Królewskim w Złotej Świątyni Pimammek w Bangkoku jako część klejnotów koronnych Tajlandii.
2. Wielka Gwiazda Afryki lub Cullinan I – 530,20 karatów
Największym diamentem na świecie jest Cullinan Diamond, odkryty w kopalni Premier Mine w RPA w 1905 roku. Nazwany na cześć właściciela kopalni, Thomasa Cullinana, diament Cullinan w stanie nieoszlifowanym miał masę 3,106-karatów. W 1907 roku rząd kolonialny prowincji Transvaal kupił surowy Cullinan i podarował go brytyjskiemu królowi Edwardowi VII w jego 66. urodziny za przyznanie Transvaalowi własnej konstytucji w poprzednim roku. Surowy kamień wysłano z Anglii do Amsterdamu w celu oszlifowania. Król powierzył to zadanie ekspertowi w dziedzinie szlifowania diamentów, Josephowi Asscherowi. Diament sklasyfikowano jako typ IIa, który charakteryzuje się wyjątkową jakością. Po prawie sześciu miesiącach, w 1908 roku, kamień został pocięty na dziewięć głównych i 96 mniejszych diamentów. Obecnie wiele z największych diamentów wyciętych z Cullinana jest częścią klejnotów koronnych Anglii, które są wystawione w stałej ekspozycji w Tower of London. Największym kamieniem wyciętym z Cullinana jest 530,40-karatowa Wielka Gwiazda Afryki, zwana też Diamentem Cullinan I, osadzony w Berle Władcy z Krzyżem.
3. Incomparable Diamond – 407,48 karatów
Diament Incomparable został odkryty w 1989 roku przez młodą dziewczynę w kupie gruzu górniczego z pobliskiej kopalni diamentów MIBA w mieście Mbuji Mayi w Demokratycznej Republice Konga i ważył szacunkowo 890-karatów. Kamień trafił przez Afrykę do dyrektora De Beers Sir Philipa Oppenheimera, po czym został sprzedany do teksańskiej sieci sklepów jubilerskich Zale Corporation we współpracy z nowojorską Premier Gems Corporation.
Po czteroletnim procesie cięcia i kształtowania, naturalny, głęboko żółty diament w szlifie schodkowym zmniejszył swoją wagę do 407,48-karatów, stając się trzecim co do wielkości diamentem na świecie. Został później wystawiony na widok publiczny w skrzydle historii naturalnej Instytutu Smithsona w Waszyngtonie, by następnie stać się centralnym elementem naszyjnika, stworzonego przez libańskiego jubilera Mouawad. Diamentowi towarzyszy 90 innych białych diamentów na łańcuszku z różowego złota w kształcie liścia winorośli.
Odsłonięty na Doha Jewellery and Watch Exhibition w 2013 roku, naszyjnik Mouawad o łącznej wadze 637-karatów jest drugim najdroższym naszyjnikiem na świecie i jest wart szacunkowo 55 mln dolarów.
4. Cullinan II – 317,4 karatów
Drugim z dziewięciu głównych diamentów, które zostały wycięte z 3,107-karatowego diamentu Cullinan, jest Cullinan II – brylant w szlifie poduszkowym o 66 fasetach i masie 317,4-karatów. Ten cenny kamień, który jest czwartym co do wielkości tego typu na świecie, znajduje się na brytyjskiej koronie państwowej tuż poniżej rubinu Czarnego Księcia i uświetnił wiele koronacji w Opactwie Westminsterskim. Znany również jako Druga Gwiazda Afryki.
5. Graff Lesedi La Rona – 302,37 karatów
Lesedi La Rona firmy Graff jest największym diamentem na świecie, który otrzymał certyfikat Gemological Institute of America o najwyższej czystości i kolorze (zobacz https://79diamenty.pl/jak-dowiedziec-sie-wiecej-o-diamencie-metoda-4c/). Został odkryty w listopadzie 2015 roku jako 1,109-karatowy surowiec w kopalni Karowe w Botswanie. Po ogólnokrajowym konkursie, kamień nazwano Lesedi La Rona, co oznacza „nasze światło” w języku Tswana, oficjalnym języku Botswany. Lasedi La Rona jest największym surowym diamentem o jakości klejnotu, znalezionym od czasu Cullinana i największym kiedykolwiek wydobytym w Botswanie. Został sprzedany za 53 mln dolarów w 2017 roku brytyjskiemu międzynarodowemu jubilerowi Graff Diamonds.
Diament wymagał 18 miesięcy fachowego cięcia i polerowania od zespołu rzemieślników i gemmologów Graffa, aby uzyskać jego lustrzanie gładką powierzchnię. Po procesie szlifowania ważył 302,37 karatów i stał się największym na świecie okazem kwadratowego diamentu o szlifie szmaragdowym. Oprócz Lesedi La Rona, z oryginalnego surowego diamentu powstało również 66 innych małych diamentów o masie od mniej niż jednego do ponad 26 karatów.
Fragmenty z cięcia kamienia zostały podarowane Instytutowi Smithsonian do badań nad płaszczem Ziemi. Lesedi La Rona został zidentyfikowany przez GIA jako „supergłęboki” diament, kamień, który uformował się trzy razy głębiej w ziemi niż inne diamenty. Podobnie jak Cullinan, Lesedi La Rona jest diamentem typu IIa, znanym z wyjątkowej jakości. Ze względu na swoją rzadkość, wyjątkowy rozmiar, wysoką jakość i niezaprzeczalne piękno, Graff Lesedi La Rona bez wątpienia zostanie sprzedany za 100 milionów dolarów lub nawet więcej.
Złota biżuteria na zamówienie
Diamenty, podobnie jak i złoto, od momentu ich odkrycia przez człowieka są obiektem marzeń i pożądania. Niemal każda kobieta chciałaby mieć w swojej szkatułce z biżuterią piękny drobiazg, ozdobiony skrzącym się diamentem. Naprzeciw tym potrzebom wychodzą firmy jubilerskie, które specjalizują się w tworzeniu wyjątkowej biżuterii z brylantami na zamówienie. 79Diamenty od wielu lat działa na polskim rynku jubilerskim, projektując unikatową biżuterię, ślubną i zaręczynową – gotowe projekty znajdziesz na stronie internetowej 79 Diamenty – a także zajmując się sprzedażą brylantów certyfikowanych. Odwiedź stronę pracowni i zaczerpnij inspiracji!
Leave A Comment
You must be logged in to post a comment.