Tiffany & Co. to prawdopodobnie najbardziej kultowa marka biżuterii na świecie. Jej początki sięgają 1837 roku, kiedy to 25-letni Charles Lewis Tiffany i jego przyjaciel John Young otworzyli mały sklep w Nowym Jorku, z pomocą 1000 dolarów, pożyczonych od ojca Charlesa. Zlokalizowany na Broadwayu sklep szybko zyskał renomę i stał się ulubioną marką kochających modę dam z klasy wyższej, poszukujących biżuterii w czystym amerykańskim stylu, który stanowił wyraźne odejście od przepychu kojarzonego z epoką wiktoriańską.
Blue Book, pionierskie decyzje i światowy rozgłos
W 1845 roku firma Tiffany wprowadziła na rynek Blue Book, który był wówczas pierwszym katalogiem wysyłkowym, rozprowadzanym w Stanach Zjednoczonych. Prawie dwa wieki później, coroczny katalog Tiffany Blue Book jest jedną z najobszerniejszych i najpiękniejszych na świecie kolekcji jedynej w swoim rodzaju biżuterii couture, wysadzanej wspaniałymi kamieniami szlachetnymi, często o imponujących rozmiarach. Prezentując najbardziej spektakularne dzieła marki, księga ewoluowała od rysunków liniowych do błyszczących fotografii, a dla współczesnego pokolenia, które wychowało się na technologii, dołączona jest do katalogu również jego wersja cyfrowa.
Jako pierwsza amerykańska firma, która przyjęła brytyjski standard srebra i stosowała wyłącznie metal o czystości 92%, Tiffany zyskała międzynarodowe uznanie, gdy zdobyła główną nagrodę za kunszt srebra na Światowych Targach w Paryżu w 1867 roku.
Jednak to dopiero 1878 rok przyniósł marce spektakularny rozgłos, na zawsze scalając związek między biżuterią Tiffany, a diamentami, gdy firma nabyła zdumiewający, 287,42-karatowy surowy żółty diament Fancy.
Oszlifowany diament, którego masa zmniejszyła się do 128,54-karatów z 82 fasetami, został umieszczony w naszyjniku, który w 1961 roku Audrey Hepburn założyła podczas kampanii reklamowej do filmu „Śniadanie u Tiffany’ego”, stając się pierwszą kobietą, dostępującą zaszczytu noszenia tego wyjątkowego kryształu. Nazwany później Diamentem Tiffany’ego, kamień szlachetny o kanarkowej barwie pomógł ugruntować reputację marki jubilerskiej jako ponadczasowego miejsca luksusu i do dziś znajduje się we flagowym sklepie Tiffany’ego w Nowym Jorku.
Marka zrewolucjonizowała także rynek pierścionków zaręczynowych, gdy w 1886 roku Charles Lewis Tiffany zaprezentował światu ikoniczną oprawę The Tiffany Setting. Z dnia na dzień, pierścionek zaręczynowy z ostrym brzegiem, sześciokątną oprawą i lśniącym diamentem w centrum stał się uniwersalnym symbolem miłości i zaangażowania, którym pozostaje do dziś.
Brylanty i inne kamienie szlachetne
W całej swojej historii, Tiffany nie tylko olśnił świat zapierającymi dech w piersiach brylantami, ale także przedstawił nam oszałamiający wybór nieznanych wcześniej kolorowych kamieni szlachetnych. W 1902 r. Tiffany zaprezentował światu kunzyt, nazwany tak na cześć legendarnego gemmologa George’a Kunza, który odkrył ten purpurowo-różowy klejnot w Kalifornii. W 1910 roku Tiffany odkrył również morganit na Madagaskarze i nazwał go na cześć jednego ze swoich najbardziej lojalnych klientów – potentata bankowego Johna P. Morgana. Następnie w 1967 r. odkryto tanzanit, a w 1974 r. tsavoryt. Do dziś gemmolodzy Tiffany’ego podróżują do najodleglejszych zakątków świata, aby znaleźć najbardziej spektakularne kamienie szlachetne.
Tiffany Blue Box
Trendy w biżuterii mogą przychodzić i odchodzić, ale jedną z rzeczy, która pozostaje niezmienna od samego początku, jest charakterystyczny Tiffany Blue Box. Powszechnie uważane za najbardziej rozpoznawalne i pożądane opakowanie na świecie, kolor (w charakterystycznym niebiesko-miętowym odcieniu), pudełko i biała satynowa wstążka są znakami towarowymi, podobnie jak samo określenie Tiffany Blue Box. To Charles Lewis Tiffany zarządził, że pudełka można otrzymać tylko przy zakupie biżuterii Tiffany’ego, co skłoniło New York Times do napisania w 1906 roku: „Tiffany ma jedną rzecz w swoim sklepie, której nie możesz od niego kupić (…). Jest to jedno z jego pudełek”. Podczas kręcenia filmu „Śniadanie u Tiffany’ego” w nowojorskim sklepie na rogu Piątej Alei, wynajęto 40 uzbrojonych strażników, aby zapobiec kradzieży któregokolwiek ze słynnych niebieskich pudełek.
Czasy współczesne
Dziś Tiffany ma ponad 300 sklepów i zatrudnia 12 200 osób na całym świecie. Od 2013 roku za sterami kreatywnymi marki stoi Francesca Amfitheatrof, która jest pierwszą kobietą na stanowisku dyrektora ds. designu. Francesca jest uznawana za osobę, która poprowadziła Tiffany’ego w nowym, świeżym kierunku, zachowując jednocześnie istotę i ducha kultowej marki.
Biżuteria z brylantami
Nasza pracownia jubilerska – https://79diamenty.pl/ – oferuje szeroką gamę biżuterii zaręczynowej – gotowe projekty do wglądu znajdują się na stronie głównej pracowni. Specjalizujemy się jednak w tworzeniu wyjątkowej i unikalnej biżuterii spersonalizowanej, zatem jeśli planujesz się oświadczyć, bądź chcesz po prostu obdarzyć siebie lub bliską Ci osobę kawałkiem piękna i luksusu, zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą projektantką biżuterii.
Leave A Comment
You must be logged in to post a comment.