Najwięksi jubilerzy świata: Fabergé

Marki Fabergé i jej ikonicznych jaj wielkanocnych nie trzeba nikomu przedstawiać. Założona w 1842 roku przez złotnika Gustava Fabergé, jest jedną z najbardziej szanowanych i podziwianych rodzinnych firm jubilerskich na świecie. Projekty sygnowane domem Fabergé charakteryzują się fantastycznym kunsztem wykonania i kreatywnością – syn Gustava i jego godny następca, Peter Carl Fabergé słynął z doskonałego i artystycznego wykorzystania kolorów, wykorzystując w pełni unikalne cechy każdego kamienia szlachetnego i rozwijając żywą paletę emalii. Jego światowa reputacja przyciągała rodziny królewskie, szlachtę, potentatów, przemysłowców i artystyczną inteligencję nie tylko Paryża, Moskwy i Londynu, ale także Ameryki i Dalekiego Wschodu. Przed Państwem historia marki Fabergé.

Emigracja i skromne początki marki

Korzenie rodziny Fabergé sięgają XVII-wiecznej Francji. Ich domem była wioska La Bouteille w regionie Pikardii w północno-wschodniej części kraju. W państwie, w którym dominowali katolicy, rodzina Fabergé (wówczas nazywali się Favri) wyznawała prawdy głoszone przez hugenotów. Gdy w 1685 r. król Francji Ludwik XIV odwołał edykt z Nantes, hugenoci stracili wolność religijną i obywatelską, a prześladowania doprowadziły do ich masowych ucieczek z kraju. 

Przez dziesięciolecia rodzina emigrowała z kraju do kraju. Podczas postępu na wschód przez Europę, nazwisko rodziny zmieniało się stopniowo – od Favri poprzez Favry, Fabri, Fabrier, Faberges, aż do Fabergé. W latach 30-tych XIX wieku, już jako Fabergé, rodzina osiedliła się w Sankt Petersburgu. To właśnie w tym mieście – wówczas stolicy kraju – Gustav Fabergé założył swój pierwszy sklep z biżuterią, znajdujący się w piwnicy starej kamienicy przy najmodniejszej ulicy miasta.

 

Złotnik z polecenia cesarskiej korony

W carskiej Rosji, która znana była ze swojego sentymentu i słabości do wszystkiego, co francuskie (francuski był oficjalnym językiem rosyjskiego dworu królewskiego, był powszechnie używany przez arystokrację tego kraju, a rosyjskie klasy wyższe kojarzyły Francję z dobrami luksusowymi), Fabergé radził sobie nadzwyczaj dobrze i jego sklep stopniowo stawał się coraz bardziej znany. Synowie Gustava, Peter Carl i Agathon poszli w ślady ojca, pobierając nauki u cenionych złotników we Frankfurcie, Francji i Anglii.

Kunszt i talent młodego Carla nie uszedł uwadze cara Aleksandra III, który nadał w 1885 roku domowi Fabergé upragniony tytuł „Złotnika z polecenia cesarskiej korony”, co rozpoczęło współpracę z rosyjską arystokracją i carem we własnej osobie.

 

Legendarne cesarskie pisanki 

 

W tym samym roku car Aleksander III zlecił Carlowi wykonanie wielkanocnego jajka dla swojej ukochanej żony, carycy Marii. Pomysł „wykluł się” z chęci rozweselenia małżonki po tym, jak w Rosji doszło do serii zamachów terrorystycznych.

Pierwsze jajko przypominało zwykłe, białe, kurze jajo, lecz to niespodzianki ukryte w jego środku sprawiły, że było tak wyjątkowe: jajko otwierało się, odsłaniając złote żółtko, wewnątrz którego znajdowała się złota kura, która również otwierała się, aby odsłonić diamentowo-złotą replikę carskiej korony, na której zawieszone było miniaturowe rubinowe jajko. Prezent tak zachwycił carycę, że Aleksander III zlecił Carlowi Fabergé wykonanie kolejnych jaj wielkanocnych. Te z czasem stawały się coraz bardziej wyszukane i misternie wykonane, i nawet car nie wiedział, jaką formę przybiorą; jedynym warunkiem było to, że każde z nich miało zawierać niespodziankę. Tradycja trwała ponad trzy dekady; w tym czasie Dom Fabergé wykonał 50 carskich jaj dla Aleksandra III, a następnie dla Mikołaja II. Po tym jak rodzina cara Mikołaja została stracona podczas rewolucji rosyjskiej, kosztowności znalezione w pałacach zostały umieszczone na Kremlu w Moskwie. Podczas Wielkiego Kryzysu przywódcy kraju zaczęli sprzedawać jaja międzynarodowym nabywcom. Do dziś zachowały się 43 sztuki, los reszty jaj pozostaje tajemnicą.

 

Niektóre z miejsc pobytu jaj:

Dziesięć znajduje się w kremlowskiej zbrojowni.

Dziewięć w Muzeum Fabergé w Petersburgu.

Pięć w Muzeum Sztuk Pięknych w Wirginii.

Trzy w Royal Collection w Londynie.

Trzy w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Dwa na wystawie w Lozannie, w Szwajcarii.

Dwa w Hillwood Estate w Waszyngtonie.

Dwa w Walters Art Museum w Baltimore.

Jedno w Muzeum Sztuki w Cleveland.

Jedno w Monte Carlo.

Jedno w Muzeum Fabergé w Baden-Baden, w Niemczech.

Jedno jest własnością Hamada bin Khalifa Al Thani, byłego emira Kataru.

 

Fabergé & Cie – losy domu Fabergé w XX wieku i współcześnie 

W 1917 roku rewolucja rosyjska położyła gwałtowny kres dynastii Romanowów i domowi Fabergé. Pracownia, w której ponad 50 artystów-jubilerów tworzyło olśniewającą biżuterię, została przekształcona w fabrykę amunicji, a firma została znacjonalizowana. Peter Carl Fabergé ze swoją rodziną uciekł do Niemiec, gdzie zmarł w 1920 roku. Po jego śmierci spadkobiercy Fabergé stracili prawa do nazwy Fabergé. 

W 1924 roku Alexander i Eugène, synowie Carla, otworzyli Fabergé & Cie w Paryżu, gdzie odnieśli skromny sukces. Czerpiąc inspirację ze swojej historycznej przeszłości, produkowali przedmioty na wzór tych, które ich ojciec sprzedawał wiele lat wcześniej. Aby odróżnić swoje wyroby od tych produkowanych w Rosji przed rewolucją, używali znaku towarowego FABERGÉ, PARIS, podczas gdy znakiem towarowym rosyjskiej firmy było po prostu FABERGÉ. Sprzedawali również biżuterię i zajmowali się naprawą i renowacją przedmiotów, które zostały wykonane przez oryginalny Dom Fabergé. 

Historia domu jubilerskiego zatoczyła koło w październiku 2007 roku, kiedy to Fabergé, pod nowym kierownictwem, ogłosiło ponowne połączenie marki Fabergé z rodziną Fabergé. Otworzyło to nowy rozdział w intrygującej historii marki i dało początek rewitalizacji nazwy i filozofii Fabergé, zgodnie z jej oryginalnymi wartościami, estetyką i duchem.

Biżuteria z brylantami

Nasza pracownia jubilerska – https://79diamenty.pl/ – oferuje szeroką gamę biżuterii zaręczynowej – gotowe projekty do wglądu znajdują się na stronie głównej pracowni. Specjalizujemy się jednak w tworzeniu wyjątkowej i unikalnej biżuterii spersonalizowanej, zatem jeśli planujesz się oświadczyć, bądź chcesz po prostu obdarzyć siebie lub bliską Ci osobę kawałkiem piękna i luksusu, zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą projektantką biżuterii. 

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial