Podczas gdy projekty odzieży prêt-à-porter Coco Chanel (sygnowane marką House of Chanel) od początku istnienia francuskiej marki kojarzą się ze stonowaną elegancją i swobodną klasyką, jej biżuteria jest odważna, krzykliwa i bardzo ozdobna. Poznaj historię biżuterii Chanel, jej najbardziej wpływowych projektantów, stojących za marką Chanel i dowiedz się, w jaki sposób, obok samej Coco Chanel, zrewolucjonizowali oni przemysł biżuterii.
Postrzeganie biżuterii szlachetnej i kostiumowej w latach 20. XX wieku
Do momentu pojawienia się marki Chanel na scenie mody w późnych latach 20-tych XX wieku, tylko bogaci mogli sobie pozwolić na biżuterię, ponieważ była ona wykonana prawie wyłącznie z kamieni i metali szlachetnych, a i wówczas jej wysokie ceny sprawiały, że kobiety mogły nosić tylko jedną lub dwie sztuki kosztowności. Tymczasem rozwój biżuterii kostiumowej, która była swoistym rodzajem stylu „faux-pas” (z fr. gafa, niezręczność, nietakt) i która przeznaczona była dla kobiet, które nie mogły sobie pozwolić na prawdziwe stylowe dodatki, dzięki Coco (której prawdziwe imię brzmiało Gabrielle) kostiumowe precjoza zmieniły oblicze postrzegania biżuterii. Chociaż Chanel posiadała imponującą kolekcję szlachetnej biżuterii, którą podarowali jej liczni adoratorzy, wolała łączyć drobne szlachetne elementy właśnie z biżuterią kostiumową. Chanel była znana z tego, że nakładała na siebie sznury sztucznych pereł i naszyjników, które pięknie kontrastowały z jej minimalistycznymi projektami. „Biżuteria kostiumowa nie jest tworzona po to, aby wywoływać pożądanie, co najwyżej zdziwienie. Musi pozostać ozdobą i zabawą” – powiedziała Gabrielle. Od tego czasu biżuteria stała się dopełnieniem sylwetki, charakterystycznym dodatkiem, który do dziś pozostaje nieodzownym elementem powabu Chanel.
Wprowadzenie mankietu Chanel z krzyżem maltańskim
Aby stworzyć własną linię biżuterii, Chanel zwróciła się do księcia Fulco di Vedura. W 1927 roku Fulco pracował dla Chanel jako projektant tkanin, ale Coco szybko zauważyła jego utalentowane oko i poprosiła go o unowocześnienie oprawy jej własnej biżuterii. Wkrótce potem Coco uczyniła Fulco głównym projektantem biżuterii Chanel, które to stanowisko piastował przez osiem lat. Coco i Fulco wspólnie zaprojektowali kultowy już motyw krzyża maltańskiego Chanel. Wzór krzyża (znanego również jako krzyż Amalfi) był luźno inspirowany gwiazdą Kawalerów Maltańskich. W interpretacji Fulco, krzyż maltański został wypełniony wielokolorowymi kamieniami półszlachetnymi i osadzony na niedopasowanej parze bransoletek z białej emalii. Chanel uwielbiała te bransoletki, dodała je do swojej osobistej garderoby i stale nosiła. Mankiety z krzyżem maltańskim Chanel stały się dostępne w sprzedaży około 1930 roku i od tego czasu pozostały jednym z głównych elementów kolekcji biżuteryjnej marki.
Chanel, szlachetna biżuteria i kolekcja „Bijoux de Diamants”
W 1932 roku Chanel zaczęła eksperymentować ze swoją pierwszą i jedyną kolekcją biżuterii szlachetnej, nazwaną Bijoux de Diamants. Tradycyjni projektanci szlachetnej biżuterii w dużej mierze wyśmiewali jej starania, krytykując projekty Coco i odrzucając ją jako prostą krawcową i projektantkę biżuterii kostiumowej. Wystawa diamentowych kosztowności wzbudziła jednak ogromne zainteresowanie publiczności, którzy pomimo ciężkiego okresu recesji, chętnie płacili za bilet i oglądali błyszczące diamenty w bajecznych, gwiezdnych oprawach, do których inspirację Coco czerpała z ….paryskiego nieba.
Mimo zainteresowania, dom Chanel nie zajmował się więcej projektami szlachetnej biżuterii aż do 1993 roku, kiedy to marka otworzyła butik z luksusową biżuterią i zegarkami w paryskim Palace Vendome. Aby upamiętnić to wydarzenie, Chanel wydała oryginalne projekty Bijoux de Diamants wraz z ich najnowszą kolekcją.
Odbudowa po II wojnie światowej z Robertem Goossensem
W 1939 roku trwała już II wojna światowa i Chanel zamknęła swój sklep na czas jej trwania. Chanel ponownie otworzyła swój sklep przy 31 Rue Cambon w 1954 roku i wznowiła produkcję swoich kolekcji ubrań i biżuterii. Zwróciła się do francuskiego jubilera Roberta Goossensa, aby zaprojektował jej kolekcję. Ojciec Goossensa był pracownikiem odlewni metali, a on sam w młodości szkolił się w jubilerstwie jako praktykant. Przed podjęciem współpracy z Chanel, Goossens był już dobrze znany w świecie biżuterii couture (high fashion), projektował dla Rochas, Balenciagi, a nawet rywalki Chanel, Elsy Schiaparelli, po tym jak został zaproszony przez Cristóbala Balenciagę do zaprojektowania naszyjnika z krzyżem w stylu bizantyjskim na prezentację Balenciagi. Goossens podzielał zamiłowanie Chanel do łączenia w swoich projektach kamieni sztucznych i półszlachetnych. Najbardziej znany jest z zaprojektowania złotej broszki z trzema perłami i diamentem, którą Chanel sama nosiła i powieliła w swojej kolekcji. Goossens nadal projektował dla marki Chanel, nawet po śmierci Coco w 1971 roku.
Biżuteria Chanel dzisiaj
Dziś, marka Chanel nadal honoruje swoje korzenie biżuteryjne i fundamentalne przekonania Coco Chanel, że biżuteria powinna być zdrową (jeśli nie zabawną) mieszanką biżuterii szlachetnej i kostiumowej, aby osoba nosząca ją mogła gromadzić niedrogie klejnoty, które doskonale pasują do jej stroju. Sama Chanel była pionierką trendu biżuterii kostiumowej, a jej kultowe projekty są dziś tak samo popularne jak w momencie debiutu.
Biżuteria na zamówienie
Wielkie marki jubilerskie kojarzą się z biżuterią znaną na całym świecie, której wzory i kształty spotkać można u fashionistek na ulicach Paryża, Mediolanu czy Nowego Jorku. Projekty rodzimej marki 79 Diamenty, która specjalizuje się w tworzeniu złotej biżuterii z brylantami na zamówienie, opierają się przede wszystkim na spełnieniu wizji i marzeń indywidualnych Klientów – nie zobaczysz identycznego pierścionka z brylantem czy naszyjnika u innej osoby, co czyni ją jeszcze piękniejszą i bardziej wyjątkową. Wejdź na stronę https://79diamenty.pl/ i zapoznaj się z twórczością naszej projektantki biżuterii.
Leave A Comment
You must be logged in to post a comment.