W naszej współczesnej, zachodniej kulturze biżuteria uważana jest najczęściej za akcesorium dla kobiet, jednak w rzeczywistości historia męskiej biżuterii jest równie długa i bogata, jak kobiecej. W istocie, przez tysiące lat na całym świecie mężczyźni nosili biżuterię, co udokumentowane jest licznymi odkryciami archeologicznymi i antropologicznymi. W serii artykułów „Męska biżuteria na przestrzeni wieków” zaprezentujemy Państwu zmieniające się trendy, ukazując charakterystyczne ozdoby męskie dla każdej epoki, poczynając od czasów antycznych, a kończąc na nowożytnych.
Narodziny biżuterii
Co pierwsze przychodzi nam na myśl, gdy słyszymy wyrażenie „męska biżuteria”? Fantazyjne, luksusowe zegarki? A może sygnety i obrączki? Skostniałe tradycje kultury zachodniego świata przez wiele lat dyktowały mężczyznom „normy”, które zakładały, że męska biżuteria powinna być stonowana, aby nie wyglądać krzykliwie lub „zbyt kobieco”. Ograniczające standardy zdają się wypierać prawdę, że historia męskiej biżuterii pokazuje zamiłowanie mężczyzn do ozdabiania się wszelkimi luksusowymi akcesoriami – kolczykami, bransoletami, wisiorami, naszyjnikami, pierścieniami i wieloma innymi ozdobami. A wszystko zaczęło się dawno, dawno temu….
Męska biżuteria przed 500. rokiem n.e.
Nasycone mistycyzmem wierzenia ludów czasów prehistorycznych odegrały ważną rolę w formowaniu znaczenia biżuterii dla późniejszych cywilizacji, której najwcześniejsze formy były tworzone z darów Natury – kwiatów, liści, kości i zębów zwierząt, muszli i skorup morskich.
Pazury i kły dzikich zwierząt, czczone jako talizmany (magiczne przedmioty rytualne), były perforowane i nawlekane na naszyjniki ze skręconej kory drzew przez naszych praprzodków, którzy głęboko wierzyli, że nadają one noszącemu siłę i moc martwego zwierzęcia. Dowodem na poparcie tej tezy jest znaleziony w Chorwacji prehistoryczny naszyjnik wykonany ze szponów orła, który datuje się na ponad 130 000 lat! Ozdoba była najprawdopodobniej noszona przez członków plemienia neandertalczyków, żyjących na tym terenie. Równie wiekowy naszyjnik, bo sprzed 82 000 lat został znaleziony w Afryce Północnej. Przedmiot wykonano z muszli, bardzo popularnego surowca w tamtym okresie.
Męska biżuteria w czasach starożytnych
Dopiero około 6000 lat temu biżuteria zaczęła przypominać ozdoby, które znamy współcześnie, wraz z wprowadzeniem surowców takich jak miedź, srebro i złoto do produkcji przedmiotów ozdobnych i użytkowych. To właśnie wtedy biżuteria dla mężczyzn zaczęła być wykorzystywana do ukazania ich znaczenia społecznego, politycznego i religijnego. Najlepiej widać to na przykładach cywilizacji starożytnych potęg kulturowych – Egiptu, Grecji czy Rzymu, w których mężczyźni dumnie ozdabiali się biżuterią.
Egipt
Egipscy faraonowie są prawdopodobnie najwłaściwszym przykładem użytkowników wyszukanej złotej i srebrnej biżuterii. Królowie nosili ekstrawaganckie bransolety, obroże, pierścionki i opaski ze złota i drogocennych kamieni, które miały symbolizować ich bogactwo i służyć jako ochrona w życiu pozagrobowym (dlatego też zawsze byli mumifikowani i składani w grobowcach wraz z biżuterią – uważano, że klejnoty są pomostem między śmiertelnikami a bogami). Egipt był również pierwszym miejscem, w którym możemy zobaczyć użycie sygnetów faraonów jako oficjalnej pieczęci do oznaczania listów i dokumentów, co zdaje się być najwcześniejszym przykładem praktycznego zastosowania biżuterii.
Starożytny Rzym
W starożytnym Rzymie żołnierze nosili pierścienie, aby wskazać swoją rangę i osiągnięcia na polu bitwy. Mężczyźni, którzy piastowali wyższe pozycje w społeczeństwie, jak cesarze i dostojnicy państwowi nosili pierścienie ozdobione diamentami i innymi kamieniami szlachetnymi, importowanymi dla nich z Indii i Sri Lanki.
Mezopotamia
W Mezopotamii (współczesny Irak) mężczyźni nosili masywne naszyjniki, bransolety na kostkach i pierścienie z kamieniami szlachetnymi. Biżuteria ta była noszona w celu odpędzenia złych duchów i ochrony w czasie wojny.
Starożytna Grecja
Popularna antyczna biżuteria, noszona przez wysokich rangą wojskowych, przedstawiała wzory, które łatwo było znaleźć w naturze – wieńce, girlandy, liście i kwiaty. Każdy wzór symbolizował bogów, których w czasach antycznej Grecji było zatrzęsienie. I tak dąb symbolizował Zeusa, laury – Apolla, a winorośl – Dionizosa. Warto wspomnieć, że biżuteria również spełniała funkcję obronną – skórzane bransolety i szerokie skórzane elementy na przedramieniu chroniły przed ciosami zadawanymi mieczami w walce.
Majowie
Majowie, którzy są rdzennymi mieszkańcami Ameryki Środkowej byli jedną z bardziej zaawansowanych cywilizacji swoich czasów i mistrzami w tworzeniu biżuterii. W początkowych latach cywilizacji Majów do wyrobu biżuterii używano głównie kości lub kamieni, ponieważ metale szlachetne i klejnoty były rzadkością. Po pewnym czasie zasoby naturalne stały się bardziej dostępne, a Majowie tworzyli piękną biżuterię ze złota, srebra, miedzi, brązu i jadeitu, który był uważany za święty kamień bogów. Ozdoby służyły do ukazania statusu, bogactwa i oddania religijnego. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety nosili tę samą biżuterię, z wyjątkiem zatyczek do ust i nosa, które były zarezerwowane tylko dla wysoko postawionych w hierarchii mężczyzn.
Biżuteria na zamówienie z pracowni 79 Diamenty
Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to doskonały czas na prezent prosto z serca dla ukochanej osoby. W naszej pracowni przygotujemy idealny projekt, bazujący na Twoim pomyśle – złote kolczyki z brylantami dla partnerki? Może sygnet dla partnera? Razem stworzymy jedyną w swoim rodzaju biżuterię, która cieszyć będzie na długie lata. Zapraszamy do kontaktu z projektantką biżuterii 79 Diamenty.
Leave A Comment
You must be logged in to post a comment.