Kamienie szlachetne od wieków fascynują – ceniono je jako ozdobę, ale widziano w nich również talizmany magiczne. Do dziś można spotkać się z ofertą litoterapii, czyli leczenia przy pomocy kamieni szlachetnych (od greckiego lithos – kamień). Zawsze były one przedmiotem pożądania. Podobnie jak złoża złota i innych kruszców, zasoby poszczególnych kamieni są bardzo ograniczone. Być może już za kilka lat trudno będzie spotkać brylanty pozyskane z natury. Złoża niektórych odmian mogą się niebawem wyczerpać.
Rubiny
Rubin to jeden z najbardziej cenionych kamieni szlachetnych. Wykorzystywany był w jubilerstwie od najdawniejszych czasów. Już nazwa tego kamienia wskazuje na jego krwistą, czerwoną barwę (ruber – z łac. czerwony). Kamienie, które spotkamy w jubilerstwie, pochodzą głównie z Azji, a dokładniej z Birmy. Te najpiękniejsze i najdroższe wydobywane są w Mogok. Niestety charakter lokalnej polityki sprawił, że kopalnie te zostały właściwie wydrenowane. Szacuje się, że 90% kamieni trafia do prywatnych kolekcji birmańskich elit. Tylko nieliczne egzemplarze udaje się „przemycić” i sprzedać nabywcom z całego świata. Nie brak też głosów, że złoża kamienia zostały już wyeksploatowane, o czym świadczyć ma fakt, że górnicy pracujący dotąd w kopalniach rubinu przemieszczają się bliżej Chin, gdzie wydobywa się złoto. Na rynku jubilerskim trudno dziś znaleźć rubin bez skazy. A pomyśleć, że kilkaset lat temu wydobywano go nawet w Polsce…
Czerwony beryl
Beryl to minerał, który tworzy wiele odmian kamieni szlachetnych. Popularne kamienie takie jak szmaragd czy akwamaryn są właśnie berylami. Jego wulkaniczne pochodzenie determinuje lokalizację jego złóż. Wśród najrzadszych odmian tego minerału wyróżnia się ten o kolorze czerwonym, określany też jako czerwony szmaragd. Szacuje się, że 1 wydobyty kamień przypada 150 000 diamentów. Kamień ten występuje tylko w Utah, Meksyku i Nowym Meksyku. Są to przy tym kamienie tak małe, że trudno je ciąć czy fasetować na potrzeby wyrobów jubilerskich.
Czarny opal
Do rzadkich kamieni należy również czarny opal, który wydobywa się wyłącznie w Australii. Złoża tego kamienia odkryto w Lighting Ridge pod koniec XIX wieku, a czarną odmianę znaleziono dopiero w 1903 roku. Jednym z najciekawszych przykładów jest Aurora Australis – kamień o wadze 180 karatów, wydobyty w 1938 roku. Sam opal jest niezwykle ciekawym rodzajem kamienia szlachetnego. Pozwala nam obserwować ciekawe zjawiska optyczne, np. efekt kociego oka. Na powierzchni opalu pojawia się wtedy smuga światła przypominająca pionową źrenicę, która przemieszcza w trakcie obracania kamienia.
Diamenty
Czy złoża diamentów w najbliższych latach się wyczerpią. Co chwila słyszymy o tym, że ostatnie kopalnie zostaną zamknięte w ciągu kilku najbliższych dekad. Szacuje się, że do końca wieku ludzkość zaprzestanie wydobycia surowych diamentów. Tradycyjne pierścionki z brylantem mogą odejść w zapomnienie. Słynący z przywiązania do diamentów Rosjanie usilnie poszukują nowych złóż, lecz jak na razie bezskutecznie. Badania takie prowadzone są również w Afryce, ale o odkryciach nie słychać. Być może kolejne pokolenia rzeczywiście nie będą mogły zachwycać się pięknem diamentów.
Skorzystaj z okazji i zaprojektuj wymarzony pierścionek z brylantem
Póki poszczególne kamienie szlachetne są jeszcze dostępne, możesz zaprojektować własną biżuterię na zamówienie. Pozwoli Ci to nabyć ozdoby zgodne z Twoim gustem. Do ich przygotowania możesz wykorzystać ulubione kamienie szlachetne. Obrączki z brylantami nie wychodzą z mody, a dopóki podaż utrzymuje się na dosyć dobrym poziomie, ich cena nie jest jeszcze zbyt wygórowana. Wejdź na https://79diamenty.pl/pierscionki-na-zamowienie/ i dokładnie opisz swój projekt. Otrzymasz bezpłatną wycenę i szacunkowy czas realizacji Twojego zamówienia. Jeśli zdecydujesz się na biżuterię wzbogacaną kamieniem szlachetnym możesz mieć pewność, że do jej produkcji zostaną wykorzystane wyłącznie brylanty certyfikowane.
Podsumowując, być może żyjemy w czasach, w których niektóre odmiany kamieni szlachetnych przestaną niebawem funkcjonować na rynku. Obrączki z brylantami i pierścionki zaręczynowe na zamówienie z pewnością uświetnią ważne wydarzenie z Twojego życia. Mogą być również świetną inwestycją – kiedy poszczególne kamienie staną się towarem deficytowym, cena takiej biżuterii wyraźnie wzrośnie.
Leave A Comment
You must be logged in to post a comment.