Historie szlachetne: Turmalin

Pośród tropikalnych wzgórz Brazylii, w początkach XVI wieku hiszpański konkwistador zmył brud z kryształu zielonego turmalinu i pomylił ten żywy, piękny klejnot ze szmaragdem. Zdarzenie to dało początek błędnemu klasyfikowaniu turmalinu, który dzięki swej szerokiej gamie kolorów przez bardzo długi czas – ponad trzy stulecia! – w środowisku handlarzy i jubilerów mylony był z innymi kamieniami szlachetnymi: szmaragdami, rubinami i szafirami. Dopiero około 1800 roku mineralogowie uznali turmalin za odrębny gatunek minerału. Zamieszanie wokół tożsamości kamienia odzwierciedla nawet jego nazwa, która pochodzi od słowa toramalli, co w języku syngaleskim (języku Sri Lanki) oznacza „kamień mieszanych kolorów”. Jest to termin, który stosowano w odniesieniu do wielobarwnych, zniszczonych przez wodę kamyków, które syngalescy górnicy znajdowali w żwirowiskach Cejlonu (obecnie Sri Lanki).

Król Koloru

Te niezwykłe kamienie pochodzenia wulkanicznego znaleźć można najczęściej w skałach granitowych hydrotermalnych warstw skorupy ziemskiej, gdzie występuje naturalna cyrkulacja gorących i zimnych źródeł. Akumulowana pod wysokim ciśnieniem woda, bez dostępu do tlenu, przez setki lat zamarza w wąskich szczelinach, zamieniając się z czasem w tęczowe kamienie. Do tej pory odkrytych zostało 15 różnych barw i odcieni pojedynczego kryształu. Taka rozpiętość kolorystyczna pozwala zrozumieć, dlaczego łatwo było pomylić turmalin z innymi klejnotami: od czerni i bogatych czerwieni, przez pastelowe róże i brzoskwinie, intensywne szmaragdowe zielenie, żywe odcienie żółci, brązu, fioletu i głębokich błękitów – olśniewająca gama kolorów tego klejnotu jest niezrównana. 

Niektóre odmiany kolorystyczne są tak oszołamiające, że zyskały swoje własne nazwy handlowe. Do tego typu turmalinów zalicza się Rubellite Turmaline (o barwie głębokiej czerwieni, purpury, pomarańczy i różu), Paraíba Turmaline (jest intensywnie seledynowy i neonowo-niebieski, występuje tylko w stanie Paraíba w Brazylii), Chrom Turmaline (charakteryzuje się intensywną zielenią), Watermelon Turmaline (Turmalin Arbuzowy; jest różowy w środku i zielony na zewnątrz) oraz Schorl Turmaline (te kryształy są czarne i są najczęściej występującymi okazami minerału). W przyrodzie największe spotkane dotąd turmaliny osiągają wielkość 3-5 metrów! Są stosunkowo twarde – od 7 do 7,5 w skali twardości Mohsa – lecz sam minerał jest idealny do cięcia i szlifowania, a biżuteria z tym kamieniem jest trwała.

 

Światowa ekspansja

Podaż turmalinu zaczęła się zwiększać w pierwszej połowie dwudziestego wieku, kiedy to w Brazylii odkryto kilka dużych złóż. Następnie, począwszy od lat 50-tych XX wieku, pojawiły się kolejne znaleziska i obecnie aktywne kopalnie można znaleźć w Afryce, Afganistanie, Australii, Birmie, Kanadzie, Elbie, Indiach, Kenii, Madagaskarze, Mozambiku, Namibii, Nepalu, Nigerii, Pakistanie, Rosji, Syberii, Sri Lance, Szwajcarii, Tanzanii, Tajlandii i USA.

 

Legendy i właściwości lecznicze

Starożytna legenda mówi, że turmalin występuje we wszystkich kolorach, ponieważ wraz z bogami podróżował wzdłuż tęczy i zebrał w sobie wszystkie jej kolory. 

Ta niezwykła cecha kryształu sprawiła, że w dawnych wierzeniach uważano, iż turmalin ma magiczne właściwości – wzmacnia ciało i ducha, ma pozytywny wpływ na układ hormonalny i nerwowy, wzmacnia poczucie spokoju i bezpieczeństwa, pomaga w problemach z bezsennością, poprawia funkcjonowanie i przepływ krwi i limfy w organizmie. Uważa się również, że pobudza kreatywność, przez co po dziś dzień stosowany jako talizman i amulet przez artystów i pisarzy.

Projekt pierścionka z turmalinem różowym i brylantami z pracowni 79 Diamenty 

Ten pozornie delikatny projekt pierścionka przy bliższym oglądzie emanuje wyjątkową siłą i elegancją. Widoczny na zdjęciu turmalin różowy o wielkości 5mm jest wspaniałym kamieniem szlachetnym, który otwiera energetycznie na miłość, wspierając przy tym żeńską energię ying. Cztery brylanty umieszczone na szynie z różowego złota uzupełniają wizualnie projekt, nadając biżuterii blasku. Dwa większe diamenty znajdują się po bokach turmalinu na splocie o kształcie serca, zaś dwa mniejsze na splocie w kształcie liścia z lewej i prawej strony pierścionka. Wszystkie kamienie trzymane są w ozdobnych „łapkach”. Na indywidualne życzenie Klienta łapki mogą być zaokrąglone lub spiczaste. Projekt pierścionka jest uniwersalny – wybór kamienia głównego, kamieni pobocznych oraz metalu szlachetnego, na którym są one osadzone również zależy od gustu Klienta; wybierz minerały bliskiego Twemu sercu lub sercu osoby, którą chcesz obdarzyć tym wyjątkowym pierścionkiem. Cena projektu zawiera też możliwość graweru osobistej dedykacji na biżuterii. Napis może być wykonany ręcznie lub maszynowo, a decyzję najlepiej podjąć po konsultacji z naszą projektantką biżuterii.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial