Nasza cudowna planeta obdarzyła nas wieloma hipnotyzująco pięknymi kamieniami szlachetnymi, bogatymi w kolory, fakturę i połysk. Szafiry należą do jednych z najbardziej pożądanych okazów, co jest całkiem zrozumiałe, biorąc pod uwagę bujną tęczę barw, w jakiej występują.
Czym są szafiry?
Szafiry są jednymi z czterech głównych kamieni szlachetnych, obok diamentów, szmaragdów i rubinów (prawie wszystkie kamienie szlachetne pochodzą od jakiegoś minerału, poza rzadkimi wyjątkami, jakimi są perły). Kamień w formie surowej staje się kamieniem szlachetnym, gdy ze struktury mineralnej zostanie przekształcony w oszlifowany i wypolerowany klejnot.
Szafiry są odmianą minerału należącego do rodziny korundu, który chemicznie stanowi tlenek glinu; niekiedy z domieszkami żelaza, chromu oraz tytanu. Warto przy tym nadmienić, że czerwona odmiana szafiru nazywana jest rubinem. Różne pierwiastki znajdujące się w szafirach powodują powstawanie różnych jego odcieni, np. żelazo „wywołuje” kolor niebieski, tytan – żółty, a chrom fioletowy.
Twardość szafirów
Twardość szafirów wynosi 9 w skali Mohsa, co czyni je trzecim najtwardszym kamieniem szlachetnym na ziemi, po diamentach i moissanitach – diamenty mają twardość 10, a moissanit 9,5. Atrybut twardości szafirów sprawia, że są wykorzystywane nie tylko do celów dekoracyjnych (np. do wyrobu biżuterii), ale też w branży przemysłowej, np. do produkcji elementów optycznych, czułych na podczerwień.
Jak powstają szafiry?
Szafiry powstają pod powierzchnią ziemi na przestrzeni milionów lat. Są one wynikiem wielu procesów metamorficznych, zachodzących w płaszczu Ziemi – przede wszystkim wysokiej temperatury i ciśnienia. Kiedy płynna magma, znajdująca się w głębi ziemi, pod wpływem bardzo wysokiego cieśnienia stygnie, umożliwia to krystalizację minerałów. Najszlachetniejsze i najczystsze formy korundu, znane jako szafiry, to właśnie te minerały, które uległy rekrystalizacji w trakcie trwającego miliony lat procesu.
Gdzie znajdziemy szafiry?
Szafiry są wydobywane w różnych miejscach na świecie, ale pochodzą głównie z Kambodży, Kolumbii, Indii i Kenii. Inne obszary wydobycia to Afganistan, Australia, Nepal, Stany Zjednoczone i Wietnam. Szafiry z różnych regionów różnią się od siebie pod względem budowy chemicznej i wyglądu.
Ocena jakości szafirów
Większość ludzi wie, że diamenty są oceniane na podstawie czterech głównych kategorii, znanych lepiej jako metoda 4C, gdzie „4C” oznaczają kolor, czystość, szlif i wagę w karatach (carat, colour, clarity, cut).
Metoda ta wykorzystywana jest do oceny różnorodnych, kolorowych kamieni szlachetnych, aczkolwiek w zupełnie inny sposób.
Podczas gdy kolor, szlif, czystość i karat są traktowane w taki sam sposób przy ocenie bezbarwnych diamentów, nie są one traktowane w ten sam sposób przy ocenie szafirów. Głównym tego powodem jest to, że kolor szafiru ma absolutne pierwszeństwo w skali oceny przed wszystkim innym. Nie patrzymy na brak koloru, jak w przypadku diamentów, co tylko podbija ich wartość, ale właśnie na jego obecność – piękno szafiru ocenia się na podstawie bogactwa i intensywności jego barwy.
Kolory szafirów
Szafiry występują w przyrodzie w wielu różnych kolorach: fioletowym, ciemnoszarym, pomarańczowym, żółtym, różowym, zielonym i czarnym (które są stosunkowo niedrogie). Te różnokolorowe szafiry nazywane są „szafirami fantazyjnymi” i są często tańsze od słynnych niebieskich, ale równie piękne i stanowią doskonałą dla nich alternatywę. Istnieje jeszcze bardzo rzadko spotykany koralowy rodzaj szafirów, któremu nadano nazwę Padparadscha, co oznacza „kolor lotosu”. Kamień ten jest jednocześnie pomarańczowy i różowy i może być bardzo drogi. Jest to jedyny barwny szafir, któremu (oprócz rubinu) nadano własną nazwę.
Biżuteria na zamówienie
Może chcesz wzbogacić swoją biżuterię o wyjątkowy pierścionek Twojego własnego pomysłu? Marzysz o delikatnym złotych kolczykach z brylantem, szafirem lub innym kamieniem szlachetnym? W pracowni 79 Diamenty nie boimy się wyzwań, bo uwielbiamy spełniać marzenia naszych Klientów, a każda realizacja sprawia nam wiele niespodzianek i przynosi dużo satysfakcji. Skontaktuj się z naszą projektantką i podziel się z nami swoim pomysłem! ☺
Leave A Comment
You must be logged in to post a comment.