Historie szlachetne: Perydot – klejnot Słońca

Perydot jest jednym z niewielu kamieni szlachetnych, który występuje w przyrodzie w jednym tylko kolorze – eleganckiej, wiecznej zieleni, której spectrum może wahać się od barwy soczystego seledynu morza tropikalnego do koloru świeżo opadłego liścia. Oszałamiająca zmienność tonacji kolorystycznej kamienia sprawiała, że przez stulecia perydot mylony był ze szmaragdem. 

 

POCHODZENIE

Nazwa perydotu prawdopodobnie pochodzi od arabskiego słowa faridat, oznaczającego „klejnot”. Kamienie te można znaleźć w skałach maficznych i ultramaficznych, występujących w lawie i ksenolitach perydotytowych płaszcza; występują zwykle w skałach ubogich w krzemionkę, takich jak bazalt wulkaniczny i meteoryty pallasytowe. Perydot jest jednym z zaledwie dwóch znanych nauce kamieni szlachetnych, które powstały nie w skorupie ziemskiej, ale w stopionej skale górnego płaszcza, skąd zostały dostarczone na powierzchnię przez wulkany i aktywność płyt tektonicznych.

 

KLEJNOT SŁOŃCA 

Uważany za jeden z najstarszych klejnotów na świecie, perydot został odkryty już w 1500 r. p.n.e. Zapisy wskazują, że pierwsze kamienie zostały znalezione na wyspie Topazo (obecnie znanej jako St. John’s) na egipskim Morzu Czerwonym. Według legendy, kamienie lśniły zielonym blaskiem również w nocy. Z tego powodu starożytni Egipcjanie nazwali perydot „klejnotem słońca„. Dziś jest narodowym klejnotem Egiptu.

 

WYSTĘPOWANIE

Obecnie największymi źródłami perydotu są Stany Zjednoczone, Birma, Pakistan i Himalaje. Wydobywany jest również w Australii, Brazylii, Chinach, Egipcie, Kenii, Meksyku, Norwegii, Arabii Saudyjskiej, RPA, Sri Lance i Tanzanii. 

 

CECHY KAMIENIA

Perydot ma twardość 6,5 – 7 w skali Mohsa, co oznacza, że jest to stosunkowo miękki kamień szlachetny, który najlepiej nadaje się do drobnych kolczyków i wisiorków. Intensywność, głębia i odcień zieleni zależy od procentowej zawartości żelaza w strukturze kryształu, więc kolor poszczególnych klejnotów perydotu może wahać się od żółtego, przez oliwkowy, do brązowo-zielonego. Wzór chemiczny perydotu przedstawia się następująco: Mg Fe2sio4.

 

Ciekawostka:

Meteoryt Pallasyt, znaleziony w Fukang w Chinach, posiadał w swojej strukturze oliwkowozielone kryształy perydotu, stąd niektórzy nazywają perydot kamieniem kosmicznym. Pozaziemski perydot jest jednak niezwykle rzadki i raczej nie można go spotkać w detalicznym sklepie jubilerskim.

 

CO PERYDOT MA WSPÓLNEGO Z DIAMENTAMI?

Większość klejnotów powstaje w skorupie ziemskiej. Jednak perydot powstaje znacznie głębiej, w tzw. płaszczu Ziemi. Jedynym innym znanym nam kamieniem szlachetnym, który również rodzi się w ziemskim płaszczu, są diamenty. Mimo, że perydot tworzy się w górnym płaszczu, nadal znajduje się na głębokości około 100 km, i jedynym sposobem, aby perydot naturalnie dotarł na powierzchnię, jest aktywność wulkaniczna.

 

BIŻUTERIA NA ZAMÓWIENIE Z PERYDOTEM

Każdy miesiąc w roku charakteryzuje się swoistą wibracją, która harmonizuje z częstotliwością różnych kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Idąc tym tropem, perydot łączy się z sierpniem – miesiąc ten kojarzy się z długimi, letnimi wieczorami, błogością i odpoczynkiem. Może dlatego mówi się, że kamień ten ma „moce”- znany jest z przyciągania miłości i spokoju, oraz zapewnienia dobry sen. Niezależnie od tego, czy szukasz „wzmacniacza” relaksu, marzy ci się nowy związek, czy po prostu szukasz wspaniałego, kolorowego kamienia szlachetnego do swojej kolekcji, pierścionki, wisiorki i inna biżuteria z zielonym perydotem będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby. Skontaktuj się z projektantką biżuterii pracowni 79 Diamenty  – wspólnie zaprojektujecie jedyną w swoim rodzaju ozdobę dla Ciebie lub Twoich bliskich!

 

OPRAWA

Ciepło perydotu wzmacnia osadzenie kamienia w żółtym złocie, ale jego bogaty jabłkowy kolor pięknie wyróżnia się również na tle srebra. Nawet w swojej naturalnej, nieoszlifowanej formie, wyraźny zielony odcień perydotu jest niezwykle spójny – cecha rzadko spotykana w kamieniach szlachetnych. Perydot nie jest ulepszany ani poddawany obróbce cieplnej w celu poprawy jego barwy i intensywności. Ponieważ perydot często można spotkać w dużych rozmiarach, kamień jest doskonałym materiałem dla zdolnych jubilerów. 

 

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial