Od starożytnych cywilizacji do czasów współczesnych, najwyższej jakości naturalne perły były cenione i czczone za ich piękno, rzadkość i trwałą wartość. Te wspaniałe, kuliste skarby morza, nazywane „królową klejnotów”, do dziś są symbolem luksusu i prestiżu, metaforą czegoś szlachetnego, godnego podziwu i wartościowego, a ich bogata historia jest równie fascynująca jak same klejnoty.
Najstarszy klejnot świata
Nie ma zgodności co do tego, gdzie i kiedy dokładnie perły zostały odnalezione, niemniej od wieków są uważane za jeden z najcenniejszych na świecie materiałów naturalnych: starożytne kultury z całego świata – w tym Rzymianie, Egipcjanie, Chińczycy, Hindusi, Grecy i Europejczycy – przypisywały wielką wartość perłom, które były wręczane jako prezenty już w 2300 roku p.n.e. (słodkowodne perły z chińskiej rzeki Huai były preferowanym prezentem dla chińskiej rodziny królewskiej). Dzięki odkryciu sarkofagu perskiej księżniczki, obecnie wystawionego w paryskim Luwrze, który zawiera fragment perłowego naszyjnika wiemy, że perły były noszone jako ozdoba biżuteryjna już około 420 roku p.n.e.
Biżuteria z pereł była również ważnym symbolem statusu w starożytnym Rzymie, do tego stopnia, że Juliusz Cezar uchwalił prawo, które ograniczało noszenie pereł jedynie do klas rządzących. Legenda głosi, że rzymski generał Vitellius sprzedał jeden z kolczyków z perłami swojej matki i był w stanie wykorzystać otrzymane w transakcji pieniądze do sfinansowania całej kampanii wojskowej, tak wielką miały wartość. Grecy również kochali perłową biżuterię, którą noszono szczególnie podczas zaślubin – w Nowym Jorku, w Metropolitan Museum of Art można obejrzeć grecki „Perłowy i złoty naszyjnik z wisiorkiem Erosa”, pochodzący z 330-300 roku p.n.e.
Czym są perły?
W przeciwieństwie do diamentów, szafirów i innych kamieni szlachetnych, perły nie powstają w wyniku ogromnego ciśnienia i temperatur głęboko w płaszczu ziemi, a w morskich żywych stworzeniach – ostrygach i małżach. Perła powstaje, gdy czynnik drażniący, taki jak ziarenko piasku lub kawałek muszli dostaje się do miękkiego wnętrza muszli mięczaka, powodując wydzielanie krystalicznej substancji zwanej nacre, która buduje się wokół czynnika drażniącego w koncentrycznych warstwach, aż do momentu powstania kulistej formy, którą nazwaliśmy perłą. Podobnie jak muszla mięczaka, perła chemicznie składa się z węglanu wapnia; głównie aragonitu lub mieszaniny aragonitu i kalcytu. Perła doskonała jakościowo jest idealnie okrągła, gładka i błyszcząca. W przeciwieństwie do odpornego na rozbicie diamentu, powstawanie naturalnych pereł zależy od czystych mórz i stabilnych temperatur, które zostały zakłócone przez zanieczyszczenia i globalne ocieplenie.
Gdzie występują?
Perły można znaleźć lub uprawiać w wodach słodkich lub słonych i istnieje kilka różnych rodzajów pereł w zależności od tego, z jakiego mięczaka pochodzą. Kultowe perły słodkowodne są produkowane głównie w Chinach i, ze względu na ich obfitość, są bardziej przystępne niż ich słonowodne kuzynki. Perły słonowodne obejmują japońskie wody Akoya, jak również perły tahitańskie, które pochodzą z Tahiti i innych wysp Polinezji Francuskiej. Tahitian perła jest znana też jako czarna perła, choć spektrum jej kolorów obejmuje również barwę szarą, niebieską, zieloną i fioletową. Perły South Sea pochodzą z Australii, Indonezji i Filipin. Te ostatnie są największe ze wszystkich odmian pereł i występują w kolorze białym, kremowym lub złotym o rozmiarach od 9mm do 20mm.
Obecnie perły naturalne należą do najrzadszych klejnotów, a ich niemal całkowicie wyczerpana podaż sprawia, że odnalezienie jakościowo doskonałego okazu graniczy z cudem.
Perły hodowlane
Setki lat eksploatacji dzikich ostryg w poszukiwaniu wykwintnych naturalnych pereł w obu Amerykach, Polinezji Francuskiej, Zatoce Mannar i innych obszarach doprowadziło do wyczerpania wielu ławic ostryg perłowych. By zaspokoić popyt i poławiać perły w sposób ekologicznie zrównoważony, pod koniec XIX wieku w Japonii opracowano metodę pozyskania perły hodowanej – Kokichi Mikimoto, syn japońskiego producenta makaronu, stworzył pierwszą na świecie perłę hodowlaną w 1893 roku, ręcznie wprowadzając do ostrygi substancję drażniącą, aby pobudzić ją do stworzenia perły. Wprowadzenie pereł hodowlanych na początku XX wieku postawiło na głowie cały przemysł perłowy i spowodowało gwałtowny spadek wartości pereł naturalnych. Do 1935 roku w Japonii istniało 350 farm perłowych, produkujących 10 milionów pereł hodowlanych rocznie, chociaż Mikimoto musiał nieustannie bronić się przed zarzutami, że jego perły nie są „prawdziwe”. Dowody naukowe przemawiały za czymś przeciwnym: perły hodowlane miały dokładnie takie same właściwości jak te powstające w głębinach morskich, jedyną różnicą było to, że miały pomocną dłoń w rozpoczęciu naturalnego procesu. Perły Akoya Mikimoto są do dziś używane przez dom jubilerski noszący jego imię i są znane ze swojego wspaniałego połysku i bogatych kolorów, które wahają się od białego, kremowego i różowego, do srebrzystego różu.
Najbardziej imponujące perły na przestrzeni dziejów
- La Peregrina – jedna z najsłynniejszych pereł na świecie – odkryta w XVI wieku w zatoce Panamskiej jest największą perłą w kształcie gruszki, jaką kiedykolwiek znaleziono. Choć niemal 60-karatowa perła musiała zostać wyczyszczona i przewiercona w celu zamocowania jej w oprawie, La Peregrina wciąż jest jedną z największych, idealnie symetrycznych, gruszkowatych pereł, jakie istnieją. Była w posiadaniu hiszpańskich, francuskich i angielskich królów i królowych, a w 1969 roku Richard Burton kupił na aukcji La Peregrinę dla swojej żony, Elizabeth Taylor. Perła wylicytowano za rekordową cenę ponad 11 milionów dolarów na aukcji w 2011 roku.
- Perła The Hope Pearl należy do równie słynnych i znamienitych okazów tego klejnotu. Pierwotnie była własnością Henry’ego Philipa Hope’a, XIX-wiecznego kolekcjonera pereł, który miał w swojej kolekcji ponad 150 naturalnych okazów, i od nazwiska którego przyjęła swoja nazwę. The Hope jest jedną z największych słonowodnych pereł na świecie, mierzącą 5 cm długości i ważącą 90,8 gramów (454 karaty). Obecnie znajduje się w Brytyjskim Muzeum Historii Naturalnej.
- Odkryta u wybrzeży Kalifornii w 1990 roku przez nurka, The Big Pink Pearl – o masie 470 karatów! – jest rekordzistką Guinnessa w kategorii „Największa perła z abalonu” na świecie. Szczęśliwy nurek nadal posiada tę perłę, którą w 1991 roku wyceniono na 4,7 miliona dolarów.
Biżuteria z perłami
Wykonana na zamówienie złota biżuteria ozdobiona perłami doskonale podkreśli wagę uczuć poprzez piękną symbolikę tych morskich skarbów, a indywidualny projekt stworzony w pracowni 79 Diamenty da Ci pewność, że Twój pierścionek czy kolczyki będą unikatowe. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą projektantką!
Leave A Comment
You must be logged in to post a comment.