W listopadzie 1916 roku, podczas eksploracji pasma górskiego Bahoruco znajdującego się w południowo-zachodnim regionie Republiki Dominikańskiej, ksiądz Miguel Fuertes Loren oraz francuski geolog natknęli się na niebiesko-zielony minerał zwany przez lokalnych mieszkańców „morskim kamieniem”.
Historia odkrycia
Ksiądz zwrócił się z prośbą o pozwolenie na zbadanie i eksploatację odkrytego okazu, lecz jego prośba została odrzucona. Kamień czekał kolejne dziesięciolecia, by ukazać swoje piękne oblicze światu. W 1974 roku minerał został ponownie odkryty przez mieszkańca wyspy, Miguela Mendeza oraz wolontariusza Amerykańskiego Korpusu Pokoju, Normana Rillinga. Miguel oszołomiony pięknem znaleziska nazwał kamień Larimar, które jest połączeniem imienia jego córki, Larissy, i słowa „mar”, co oznacza morze w języku hiszpańskim. Na początku nie było wiadomo, skąd właściwie pochodzi Larimar. Początkowo sądzono, że pochodzi z oceanu, ponieważ wzdłuż brzegu morza znaleziono mnóstwo małych, pokruszonych kamieni. Jak się okazało, te kilka kamieni, które znaleźli Miguel i Norman były osadem aluwialnym, zmytym do morza przez rzekę Bahoruco – przypuszczano, że część kamieni z górskich złóż wpadła do Rio Sitio, małego strumienia, który wpada do Rio Baoruco, a następnie do Morza Karaibskiego. Dopiero gdy odkrywcy podążali za źródłem wody w górę wzniesienia zdali sobie sprawę, że kamień faktycznie pochodzi z głębi gór w prowincji Barahona.
Budowa kamienia
Larimar to odmiana pektolitu pochodzenia wulkanicznego, minerału, który powstał około 35 milionów lat temu i należy do grupy krzemianów. Larimar jest wyjątkowy – ma unikalne niebieskie zabarwienie, które nadaje mu występujący w strukturze kamienia kobalt. Karaibski minerał występuje tylko w jednym miejscu na świecie – w regionie Barahona, w południowo-zachodniej części słonecznej Dominikany. Chemiczny wzór Larimaru przedstawia się następująco: NaCa2 Si3 O8 (OH). Przypisuje się mu liczne właściwości energetyczne, między innymi uważa się, że wspiera naturalny proces uzdrawiania organizmu, jest precyzyjnie dostrojony wibracyjnie do ludzkiego ciała i przyciąga miłość. Najpiękniejsze i najcenniejsze okazy Larimaru wyglądają jak zamknięte w kamieniu fragmenty Morza Karaibskiego – zastygła w bezruchu cudownie czysta, błękitna woda z tysiącami białych rozbłysków światła na falach.
Kamień zaginionej Atlantydy
Larimar jest również nazywany kamieniem Atlantydy, bowiem wielu wierzy, że niektóre wyspy na Karaibach, w tym Republika Dominikany, były częścią zaginionego kontynentu Atlantydy. Legendy podają, że na jednej z tych wysp znaleziono niebieski kamień o uzdrawiających mocach – opis ten odpowiada Larimarowi. Dzisiaj tysiące osób praktykujących alternatywne i holistyczne metody leczenia używają Larimaru do wspomagania i wzmacniania procesów leczniczych.
Klasyfikacja
Klasyfikacja jakości odbywa się według ubarwienia i typowej konfiguracji kryształów mineralnych w kamieniu. Larimar występuje również w kolorze zielonym, turkusowym, ciemnoniebieskim i może mieć czerwone plamki, brązowe smugi itp., spowodowane obecnością innych minerałów lub utlenianiem. Im bardziej intensywna jest niebieska barwa i kontrast w kamieniu, tym wyższa i rzadsza jest jego jakość. Twardość Larimaru waha się od 5 do 7 w skali Mohsa, przy czym ciemniejsze niebieskie okazy mają twardość 7.
Świat poznaje Larimar
W latach 80. nowo wyszkoleni dominikańscy rzemieślnicy zaczęli tworzyć biżuterię z Larimaru o prostych wzorach dla miejscowej ludności. Obejmowała bransoletki, pierścienie, wisiorki, kolczyki i naszyjniki, które były dostępne w lokalnych sklepach z pamiątkami i oferowane turystom odwiedzającym Dominikanę. Ale kamień tak piękny i wyjątkowy, z jego zróżnicowaną gamą odcieni od jasnego do głębokiego błękitu i białymi lub szarymi akcentami nie mógł pozostać niezauważony – biżuteria z Larimaru szybko stała się popularna poza Dominikaną, stając się jednym z najważniejszych komercyjnych odkryć geologicznych w Republice Dominikańskiej. Wraz z rosnącym popytem, zagraniczni biznesmeni odwiedzali karaibski kraj, aby kupić surowe kamienie Larimar, płyty i kaboszony bezpośrednio z kopalni. Doprowadziło to do powstania nowych i różnorodnych wzorów biżuterii z Larimaru, które konkurują z tradycyjnymi ręcznie wykonanymi dominikańskimi wzorami. Z czasem coraz więcej sprzedawców zaczęło oferować masowo produkowane wyroby, przy czym Internet służył jako główny rynek zbytu. W ostatnich latach nabywcy z Chin i Indii stali się największymi konsumentami surowych kamieni Larimaru, nabywając mieszankę zarówno kamieni wysokiej, jak i niskiej jakości. Jednakże znaczny odsetek nabywanych kamieni jest niskiej jakości. W rezultacie Larimar niskiej jakości staje się łatwiej dostępny, podczas gdy Larimar wysokiej jakości staje się rzadki i coraz droższy.
Biżuteria na zamówienie
Większość produkowanej na Dominikanie i na świecie biżuterii z Larimarem jest oprawiana w srebro, ale wysokiej klasy klejnoty są również oprawiane w złoto. Ponieważ niebieski kolor jest światłoczuły i z czasem blaknie, jeśli jest wystawiony na zbyt silne działanie światła i ciepła, warto przechowywać biżuterię z Larimarem w szkatułkach i specjalnych woreczkach na biżuterię. Jeśli i Ciebie zauroczył ten jasny, piękny kamień z radością stworzymy dla Ciebie w pracowni 79 Diamenty wymarzoną biżuterię na zamówienie ozdobioną Larimarem. Skontaktuj się z naszą Projektantką i opowiedz o swoim pomyśle!
Leave A Comment
You must be logged in to post a comment.