Zimne, niegościnne pustkowia afgańskiej prowincji Badakhshan to sieć skalistych szczytów, poprzecinanych zdradzieckimi wąwozami. Pasmo górskie Hindukush wznosi się tam na wysokość 7,5 km nad poziomem morza. Jego nazwa w pełni oddaje wrogi charakter tego miejsca – w języku paszto Hindukush oznacza „zabójcę Hindusów”. Pomimo tych niesprzyjających warunków, tutejsze kopalnie są eksploatowane nieprzerwanie od ponad sześciu tysięcy lat; wydobywa się w nich Lapis Lazuli – granatowo-złoty kamień, który w wielu kulturach stał się atrybutem boskości i jednym z pierwszych dóbr luksusowych.
Etymologia i budowa
Lapis lazuli tłumaczymy dosłownie jako „niebieski kamień”. Pierwsza część nazwy to łacińskie lapis, oznaczające kamień. Druga część, lazuli, jest dopełniaczem średniowiecznej łacińskiej formy lazulum, która pochodzi od arabskiego (al-)lazward, które pochodzi od perskiego لاژورد lāzhward. Pierwotnie słowa te odnosiły się do nieboskłonu, ale wkrótce zaczęły oznaczać gamę barw koloru niebieskiego (angielskie słowo azure, hiszpańskie i portugalskie azul oraz włoskie azzurro są z nimi pokrewne).
Lapis lazuli to skała metamorficzna, czyli taka, która została przekształcona głęboko w skorupie ziemskiej, i zwykle tworzy się w krystalicznych wapieniach. Składa się głównie z minerałów kalcytu, przypominającego złoto pirytu oraz lazurytu, któremu zawdzięcza swój piękny ciemnoniebieski kolor. Dziś uważany jest za kamień półszlachetny. Ma średnią twardość (5/6 w skali Mohsa), dzięki czemu jest stosunkowo łatwy w obróbce. Występuje w Rosji (nad jeziorem Bajkał, gdzie lapis lazuli został odkryty w 1851 r.), Chile (na północ od Santiago), USA, Birmie, Angoli, Rwandzie, RPA i we Włoszech.
Najrzadszy z pigmentów – boska ultramaryna
Już od czasów starożytnych kamienie i klejnoty były kojarzone z wierzeniami, magicznymi mocami i statusem społecznym. Nie powinny być traktowane jako zwykłe minerały – są również elementami kultury, mitologii i sztuki. Kamienie szlachetne odzwierciedlają ludzkie motywacje, aspiracje i lęki. Dla wielu społeczeństw niebieski był kolorem o wymiarze symbolicznym. Stało się tak prawdopodobnie dlatego, że ludzie pragną wszystkiego, co nieosiągalne lub niezwykłe – a niebieskie pigmenty są jednymi z najrzadszych na Ziemi. U nielicznych roślin i zwierząt, które mogą pochwalić się tym kolorem, jest on najczęściej częścią ich ubarwienia strukturalnego. Oznacza to, że ich ciała nie zawierają niebieskiego pigmentu, ale w procesie ewolucji rozwinęły drobne struktury, które załamują światło, generując różne odcienie niebieskiego. Chcąc uzyskać ten kolor dla siebie, ludzie musieli sięgnąć po skały i minerały. W starożytności ich wybór nie był duży. Oprócz bardzo rzadkiego i twardego szafiru oraz jasnoniebieskiego turkusu istniał tylko lapis lazuli. Przez wieki karawany kupieckie z Baktrii (jak niegdyś nazywano Badachszan) załadowane tym cennym kamieniem docierały do miast Indii, Chin, Rzymu, Grecji, Egiptu i Mezopotamii, regionu położonego w dorzeczu Tygrysu i Eufratu.
Legendy i podróż do podziemi
Starożytne cywilizacje przypisywały mu niemal magiczne właściwości – według dawnych wierzeń Lapis lazuli wzmacnia pracę ze snami i zdolności metafizyczne, ułatwia duchowe podróże, harmonizuje ciało, emocje, umysł i ducha, przynosi głęboką wewnętrzną samoświadomość. Jak udowadnia fizyka kwantowa – wszystko jest energią, która emituje różne częstotliwości – w tym duchu Lapis Lazuli ma bardzo silną, pozytywną wibrację.
Wspomniany kamień jest najczęściej wymienianym klejnotem w sumeryjskich źródłach pisanych. Licząca około pięciu tysięcy lat historia bogini Inanny przywołuje go jako kluczowy symbol boskiej mocy. Mit opowiada o tym, jak wielka bogini, Królowa Niebios, zstąpiła do podziemi, walczyła ze swoją siostrą Ereszkigal – Królową Umarłych – i ostatecznie przywróciła równowagę między życiem a śmiercią. Przygotowując się do swojej podróży, nieustraszona Inanna (później zwana Isztar) przywdziała emblematy swoich boskich mocy, które podwoiły się jako pojemnik jej magicznych talentów – oprócz najwspanialszych szat i korony niebios, miała także naszyjnik i laskę z lapis lazuli. Wybór tego kamienia w legendzie nie powinien dziwić, biorąc pod uwagę, że w starożytnym Sumerze był on powszechnie kojarzony z boską mocą. Sumerowie wierzyli, że kamień ten zawiera duszę bóstwa, z którą można się połączyć poprzez biżuterię noszoną na ciele.
Biżuteria na zamówienie z Lapis Lazuli – Twój pomysł, nasze wykonanie!
Lapis Lazuli to prawdziwie wyjątkowy kamień, obdarzony niemal boską czcią. Jeśli czujesz z nim silne wibracje, razem stworzymy jedyną w swoim rodzaju biżuterię ozdobioną tym lazurowym minerałem, by zawsze Cię wspierał i podkreślał Twoje piękno i styl. Zapraszamy do kontaktu z projektantką biżuterii 79 Diamenty.
Leave A Comment
You must be logged in to post a comment.