Historie szlachetne: Jadeit

Jadeit, nazywany Cesarskim Klejnotem, jest uważany za jeden z najcenniejszych kamieni szlachetnych. Wydobywany od tysięcy lat, ceniony był za swoją trwałość i magiczne właściwości przez wiele kultur, między innymi w starożytnych Chinach, w państwach Mezoameryki i przez ludy maoryskie. 

 

Czym jest jadeit?

Chemicznie jadeit jest krzemianem sodu i magnezu, w którym można znaleźć również związki żelaza i chromu. Jadeit występuje w skałach metamorficznych w górach. Gdy skały te ulegają zwietrzeniu, głazy jadeitu odrywają się i są zmywane do podnóża góry, skąd są odzyskiwane. Od okresu Han (206 r.p.n.e.-220 r.n.e.) jadeit był pozyskiwany z regionu oazowego Khotan na Jedwabnym Szlaku. Skupienia jadeitu mogą osiągać masę kilku ton, jednak okazy, które klasyfikują się jako materiał jubilerski należą do rzadkości. Występuje w szerokiej gamie kolorów – od subtelnych szarości, poprzez intensywne odcienie zieleni, do jaskrawych barw żółci, różu, fioletu i czerwieni. Najcenniejszym okazem wśród jadeitu jest klejnot w intensywnie szmaragdowozielonym kolorze, zwany JAD IMPERIAL. 

Pochodzenie jadeitu

Angielskie słowo jade pochodzi (poprzez francuskie l’ejade i łacińskie ilia, co oznacza ‘boki, okolice nerek') od hiszpańskiego terminu piedra de ijada (po raz pierwszy odnotowanego w 1565 roku) co w tłumaczeniu rozumiemy jako nerkowe kamienie, gdyż hiszpańscy konkwistadorzy, zdobywcy Meksyku, wierzyli, że te indiańskie kamyki mają dużą skuteczność w leczeniu dolegliwości lędźwi i nerek. W Europie nazwę jade nadano również materiałowi importowanemu z Chin o tym samym kolorze i twardości. Dopiero w 1863 okazało się, że były to dwa różne minerały zwane JADEITEM i NEFRYTEM.

Jaka jest różnica między jadeitem a nefrytem?

Termin „jadeit” może odnosić się do dwóch rodzajów kamieni szlachetnych – jadeitu i nefrytu. Kiedy większość ludzi myśli o jadeicie, wyobrażają sobie żywy zielony klejnot. Ten kamień jest droższy z dwóch,  jest również bardziej estetyczną opcją. Nefryt może mieć blady, mleczno-zielony odcień lub ciemny, mętny zielony kolor. Ale tylko jadeit świeci jasno z niemal szmaragdowym odcieniem. Jadeit jest również znacznie rzadszy niż nefryt; aspekt, który również przyczynia się do jego znacznie wyższej wartości. 

 

Jadeit – zastosowanie 

Jadeit jest dobrze znany ze swojego ozdobnego zastosowania w sztuce Azji Wschodniej, Południowej i Południowo-Wschodniej. Jest powszechnie stosowany w Ameryce Łacińskiej, m.in. w Meksyku i Gwatemali. Na wykorzystanie jadeitu w Mezoameryce do rytuału symbolicznego i ideologicznego wpłynęła jego rzadkość i wartość wśród prekolumbijskich kultur mezoamerykańskich, takich jak Olmekowie, Majowie i inne starożytne cywilizacje Doliny Meksyku. 

Skojarzenia i znaczenie

Starożytni Chińczycy uważali jadeit za najcenniejszy i najpiękniejszy materiał naturalny, który cenili ponad srebro i złoto. Ten niezwykle twardy (6,5-7 w skali Mohsa), półprzezroczysty kamień był wykorzystywany do wyrobu ozdób, broni ceremonialnej i przedmiotów rytualnych. Jadeit był noszony przez królów i szlachtę, a ponieważ był on uważany za niezniszczalny, zapewniał swoistą nieśmiertelność swojemu właścicielowi i z tego powodu przedmioty z jadeitu często grzebano wraz ze zmarłymi. Powierzchnie kawałków jadeitu były rzeźbione podobnie jak współczesne prace z brązu, z linearnymi wzorami, takimi jak abstrakcyjne meandry, spirale i haki. W okresie Ming i Qing starożytne kształty jadeitu i wzory dekoracyjne były często kopiowane, przynosząc w ten sposób skojarzenia z odległą przeszłością narodom chińskim w późniejszych czasach.

 

Najdroższy jadeit wszech czasów

Najdroższą biżuterią z jadeitów jest naszyjnik Hutton-Mdivani. Naszyjnik ten wykonany jest z 27 koralików jadeitowych różnej wielkości, ułożonych tak, aby największy koralik był dokładnie pośrodku. Zapięcie wykonane jest z rubinów i diamentów, a wszystko osadzone jest w 18-karatowym złocie. Przez lata naszyjnik Hutton-Mdivani osiągał na różnych aukcjach wysokie ceny, jednak dopiero na aukcji w Sotheby’s z roku 2014 osiągnął najwyższą cenę sprzedaży – 27,4 miliona dolarów. Naszyjnik wykonano w pracowni jubilerskiej firmy Cartier i zawrotna suma, jaką zapłacono za niego na aukcji ustanowiła nowy rekord najdroższego naszyjnika marki Cartier kiedykolwiek sprzedanego. Jest to również jeden z najdroższych naszyjników na świecie!

 

Biżuteria pracowni 79 Diamenty

Jeśli kochasz kamienie szlachetne, kolor zielony i wyjątkowe ozdoby jubilerskie, idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie złota biżuteria na zamówienie. Skontaktuj się z naszą projektantką biżuterii i obdaruj siebie lub bliskich niezwykłym prezentem.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial