Znany również jako Czerwony Szmaragd i Szkarłatny Szmaragd, biksbit uważany jest przez wielu gemmologów za najrzadszego członka odmiany berylu. Trudno temu zaprzeczyć, spoglądając na dane: Utah Geological Survey szacuje, że jeden kryształ biksbit przypada na każde 150 000 diamentów w jakości klejnotu! Minerał ten jest również tysiąc razy rzadszy od złota. Nic dziwnego zatem, że jest jednym z najbardziej pożądanych i poszukiwanych kamieni szlachetnych na ziemi.
Czym jest beryl biksbit?
Czerwony beryl, dawniej znany jako bixbite (z j. ang.) jest niezwykle rzadką odmianą berylu, jak również jednym z najrzadszych minerałów na Ziemi. Beryl biksbit występuje w krzemionkowych skałach wulkanicznych, krystalizując się w warunkach niskiego ciśnienia i wysokiej temperatury wzdłuż pęknięć i ubytków skał w porowatych obszarach blisko magmy. Współwystępuje z hematytem, topazem, spessartynem, granatem i ortoklazem. Biksbit charakteryzuje się trwałością i twardością, uzyskując 7,5-8 w skali Mohsa.
Klejnot uzyskuje swój czerwony kolor od jonów manganu osadzonych wewnątrz kryształów berylu glinokrzemianu, ale także ślady żelaza, chromu i wapnia przyczyniają się do unikalnych odcieni czerwieni w klejnocie, takich jak agrestowy, truskawkowy, jasny rubin, wiśniowy i pomarańczowy. Największe odnalezione kryształy czerwonego berylu mają około 2 cm szerokości i 5 cm długości. Jednak większość kryształów jakości klejnotu jest poniżej 1 cm długości, a większość fasetowanych kamieni berylu ma wagę 0,25 karata lub mniej.
Występowanie geograficzne biksbitu
Po raz pierwszy opisany w 1904 roku, kamień nazwano na cześć legendarnego gemmologa Maynarda Bixby’ego, którego uważa się za pierwszego odkrywcę tego rzadkiego minerału. Beryl biksbit występuje w bardzo nielicznych rejonach świata. Odkryte dotąd skupiska (znajdujące się w obrębie ryolitu, czyli kwaśnych skał wylewnych, które są wynikiem działalności wulkanicznej) są w Górach Thomas w stanie Utah, kryształ odnaleziono też w kilku miejscowościach w zachodniej części Stanów Zjednoczonych (Paramount Canyon, Round Mountain i Juab County) oraz w miejscowościach Catron i Sierra Counties w Nowym Meksyku. Największe skupisko czerwonego berylu o jakości klejnotu pochodzi z Ruby-Violet Claim w górach Wah Wah, w środkowo-zachodnim obszarze stanu Utah. Odkrycie tego skupiska zawdzięczamy Lamarowi Hodges’owi, który w 1958 roku natknął się na te piękne kamienie.
Choć obecnie mówi się, że wszystkie kopalnie biksbitu są na wyczerpaniu, niedawno dokonano odkrycia minerału w Afganistanie.
Biksbit syntetyczny
Syntetyczny biksbit zapewnia wyjątkową okazję dla kolekcjonerów do posiadania tego kamienia szlachetnego. Poprzez wykorzystanie kontrolowanych warunków, stworzony w laboratorium czerwony beryl posiada niesamowitą jakość i bogaty, nasycony kolor, porównywalny do naturalnego minerału. Syntetyczny klejnot stworzony w laboratorium dzieli też praktycznie wszystkie chemiczne, optyczne i fizyczne cechy swojego naturalnego odpowiednika.
Jak powstaje syntetyczny biksbit?
Przede wszystkim dzięki procesowi wzrostu hydrotermalnego, który jest znanym sposobem tworzenia kamieni szlachetnych poprzez odtwarzanie naturalnych procesów zachodzących w Ziemi. Dzięki zastosowaniu ciepła i ciśnienia w kontrolowanym czasie, kamienie wykonane przy użyciu tej metody są bardzo podobne do biksbitu występującego w naturze. Kryształy nasienne są wprowadzane do roztworu sporządzonego z chemicznych składników bixbite i wspomagają wzrost kamieni syntetycznych. Wymagany czas może trwać długo; im więcej czasu poświęca się na wzrost kryształów, tym większe są kamienie. W większości przypadków proces ten trwa od dziewięciu miesięcy do dwóch lat, w zależności od pożądanej wielkości materiału.
Biżuteria z biksbitem
Jak wspomnieliśmy wyżej, duże rozmiary i dobrej jakości kamienie są trudne do znalezienia. Według Gemmological Association of Great Britain oszlifowany 2-karatowy czerwony beryl jest uważany za tak rzadki, jak 40-karatowy diament, a największy znany fasetowany czerwony beryl ma 8 karatów. Według GIA, tylko około 10 procent kamieni pochodzących z regionu Wah Wah w stanie Utah, czyli największego znanego skupiska biksbitu, jest wystarczającej jakości, by mogły być fasetowane. Popyt na malinowo agrestowe kamienie ogromnie przewyższa ich podaż, co czyni biżuterię z biksbitem tak cenną i wyjątkową.
Twoja biżuteria z biksbitem z pracowni 79 Diamenty
Nasza złota biżuteria na zamówienie tworzona jest z pasją i miłością do rzemiosła, a do każdego projektu podchodzimy indywidualnie. Spełnij marzenia swoje i swoich bliskich, zmawiając wyjątkową biżuterię z biksbitem i innymi kamieniami szlachetnymi. Skontaktuj się z naszą projektantką biżuterii i obdaruj siebie lub bliskich niezwykłym prezentem.
Leave A Comment
You must be logged in to post a comment.