Dlaczego nie warto kupować złota niskiej próby?

Próba złota, najprościej ujmując, odzwierciedla zawartość czystego kruszcu w danym produkcie – w złotej sztabie, monecie lub biżuterii. Zawartość tę można wyrazić w karatach lub promilach, obie formy są poprawne i regularnie stosowane do opisu złota. Próba jest kluczową informacją, według której winno się podejmować decyzje o zakupie złotego wyrobu.

DLACZEGO ZŁOTO JUBILERSKIE WYMAGA DOMIESZKI?

Czyste złoto charakteryzuje się dużą miękkością materiału, przez co łatwo się wgniata i rysuje. Zastosowanie dodatku stóp innych metali, tzw. „domieszki”, nadaje złotu twardość, umożliwiając powstawanie wyrobów trwalszych i odpornych na odkształcenia. W branży jubilerskiej wyróżnia się trzy podstawowe próby złota, najczęściej stosowane przy powstawaniu biżuterii – 333, 585 i 750. Symbol próby, wybity na wyrobie ze złota przekraczającym wagę 1 grama, nadaje Urząd Probierczy, który bada zawartość kruszcu w biżuterii

złota obrączka z wieloma brylantami    zlote kloczyki z diamentami   złote obrączki

RODZAJE PRÓBY ZŁOTA 

Próby oznacza się o 0 do 6, gdzie próba 0 oznacza biżuterię wykonaną z czystego złota, bez domieszki innych metali szlachetnych. Jest najrzadziej występującą próbą; spotkać ją można głównie na sztabach i monetach bulionowych. Próba 6 natomiast określa biżuterię, do której produkcji użyto najmniejszej ilości złota.

Zawartość złota określa się na dwa sposoby:
– w karatach (jeden karat odpowiada 1/24 czystego złota)
– w promilach (przyjmując, że 1000 jednostek złota to 100% czystego złota, biżuteria o próbie 585 posiada w sobie 58,5% czystego złota).

0 – 999 zawiera 99,9% czystego złota (inaczej złoto 24-karatowe)
1 – 960 zawiera 96,0% czystego złota (inaczej złoto 22-karatowe)
2 – 750 zawiera 75,0% czystego złota (inaczej złoto 18-karatowe)
3 – 585 zawiera 58,5% czystego złota (inaczej złoto 14-karatowe)
4 – 500 zawiera 50,0% czystego złota (inaczej złoto 12-karatowe)
5 – 375 zawiera 37,5% czystego złota (inaczej złoto 9-karatowe)
6 – 333 zawiera 33,3% czystego złota (inaczej złoto 8-karatowe)

DLACZEGO DOMIESZKI WPŁYWAJĄ NA KOLOR ZŁOTA?

Jak już zostało wspomniane wyżej, do wyrobów jubilerskich ze złota dodaje się stopy innych metali szlachetnych, których celem jest nadanie biżuterii „praktyczności”. Pierścionek czy naszyjnik wykonany z czystego złota jest bardzo miękki i plastyczny, co w efekcie naraża biżuterię na uszkodzenie lub zniszczenie. W XIX wieku mistrzowie złotnictwa zaczęli eksperymentować z domieszkami, stosując kombinacje mające na celu zwiększenie wytrzymałości biżuterii przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego piękna złota. Korzystali z metali szlachetnych takich jak pallad, platyna, srebro, cynk, miedź i nikiel. Otworzyło to drogę do uzyskania nowych barw cennego kruszcu, bowiem zastosowane domieszki wpłynęły nie tylko na wytrzymałość, lecz także na kolor złota, zmieniając jego pierwotną, jasnożółtą barwę.

BARWY ZŁOTA

Dziś w jubilerstwie znane są następujące barwy złota:
– złoto białe (tzw. złoto palladowe), które powstało ze stopu złota z niklem i palladem
– złoto różowe uzyskano ze stopu z miedzią i srebrem
– złoto czarne powstało z użycia białego złota pokrytego czarnym rodem i rutenem
– złoto czerwone, które jest połączeniem złota żółtego z domieszką miedzi i srebra
– złoto niebieskie jest odcieniem uzyskanym dzięki domieszce żelaza, niklu bądź kobaltu
– złoto fioletowe uzyskuje się dzięki zastosowaniu glinu do stopu złota

Warto zauważyć, że barwa biżuterii nie definiuje próby probierczej, a jest jedynie wynikiem użytych domieszek.

BIŻUTERIA NA ZAMÓWIENIE

Zaręczyny to niezwykle ważny moment dla dwojga ludzi. Decydują się iść wspólnie przez życie w miłości i zaufaniu, czego symbolem jest pierścionek zaręczynowy, a później obrączki. Wybór odpowiedniej biżuterii to bardzo ważna decyzja dla każdego przyszłego pana młodego. Pierścionków z brylantem jest bardzo wiele, ale który model skradnie serce ukochanej osoby? 

Stacjonarne sklepy jubilerskie posiadają bogatą ofertę biżuterii zaręczynowej i ślubnej, lecz niekoniecznie mogą zaoferować model, które idealnie wkomponuje się w potrzeby kupującego. Internetowe sklepy jubilerskie mają tę przewagę, że oferują możliwość kupna biżuterii na zamówienie – dostosowaną perfekcyjnie do indywidualnych potrzeb klienta, uwzględniając budżet i gust przyszłej panny młodej. To niebagatelny i bardzo romantyczny sposób na okazanie swojego uczucia – wręczyć pierścionek, który powstał z miłości, pierścionek wyjątkowy i niepowtarzalny. Dlatego warto skorzystać np. z usług sklepu 79Diamenty https://79diamenty.pl/pierscionki-na-zamowienie, dla którego zadowolenie klienta jest najważniejsze, a biżuteria powstaje z prawdziwej pasji tworzenia.

JAK NISKA PRÓBA ZŁOTA WPŁYWA NA BIŻUTERIĘ?

Wybór pierścionka zaręczynowego lub obrączek ze względu na atrakcyjną ceną może z czasem przynieść nieprzyjemne zaskoczenie, gdy po jakimś czasie na biżuterii pojawi się dziwny nalot. Spowodowany jest on naturalnym procesem utleniania się składników metali szlachetnych, dodanych do stopy złota. Im niższa próba, tym większa pewność, że biżuteria ulegnie czernieniu.  Czyste złoto, ze względu na swoje właściwości, nie podlega utlenieniu, więc inwestując w biżuterię o wysokiej próbie (585,750,999) inwestuje się w ponadczasową jakość.

Decydując się na zamówienie pierścionka lub obrączek z brylantem przez internetowy sklep jubilerski, nie narażamy się na nieprzyjemne niespodzianki – mamy pewność ile złota wykorzystano do stworzenia biżuterii i jakie stopy metali znajdują się w składzie. Jest to bardzo istotna informacja, bowiem białe złoto łączone jest z palladem lub niklem. Ten ostatni   wywołuje u niektórych osób silną reakcję alergiczną, objawiającą się wysypką i swędzeniem skóry, i mimo niższej ceny biżuterii, nie warto wybierać złota z domieszką niklu.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial