Nie bez powodu mówi się o diamentach, że są wieczne – żaden znany człowiekowi minerał nie jest twardszy od diamentu. Jego trwałość była znana już starożytnym; nasi przodkowie nazwali cenny kamień adamos, co w języku greckim oznacza niezwyciężony, niezniszczalny. Zważywszy na ekstremalną twardość diamentu, trudno o lepsze pochodzenie etymologiczne dla tego wyjątkowego minerału.
Jak powstają diamenty?
Niezwykłość diamentów zaczyna się już w procesie ich powstawania – naukowcy szacują, że diamenty zaczęły formować się ponad 4 mld lat temu, jednak czynniki, konieczne do skrystalizowania pierwiastków węgla w diament, zachodzą niezwykle rzadko.
Dlaczego tak jest?
Potrzeba bowiem ogromnego ciśnienia i niezwykle wysokiej temperatury, które istnieją tylko około 170 km pod powierzchnią ziemi, by „narodziły się” diamenty. Warunki te są równie rzadkie, jak rzadkie i cenne są diamenty.
Gdy proces kształtowania węgla w strukturę diamentu się zakończy, te „transportowane” są do strefy powierzchniowej – którą współcześnie eksploatujemy – w procesie gwałtownego wznoszenia się mas magmy. Zjawisko wznoszenia zachodzi jednak równie rzadko, co sama krystalizacja.
Na powierzchni, ze względu na teren występowania, najczęściej znajdujemy kamienie w korytach rzek, na terenach nadmorskich i w skałach kimberlitowych. Najstarsze okazy diamentów odnaleziono na terenie obecnej Australii, a ich wiek szacuje się na 3 do 4,25 mld lat.
Odkryte minerały przechodzą następnie proces obróbki, w wyniku którego znamy je jako brylanty – skrzące się pięknym blaskiem i kojarzone z luksusem kamienie szlachetne, które są marzeniem każdej kobiety, ceniącej ponadczasowy styl i szyk.
Nie tylko biżuteria
Bycie elementem biżuteryjnym to jednak tylko jedno z zastosowań diamentów. Ponieważ zaledwie około 30% wydobytych diamentów ma jakość kamieni szlachetnych i nadaje się do wykorzystania w jubilerstwie, należało znaleźć zastosowanie dla pozostałych 70%. Niezwykłe właściwości fizyczne i chemiczne minerału sprawiają, że zastosowania te odnaleziono w wielu gałęziach przemysłu.
Właściwości chemiczne i fizyczne diamentu
Struktura krystaliczna diamentu jest izometryczna, co oznacza, że każdy atom węgla połączony jest wiązaniami kowalencyjnymi z czterema innymi atomami węgla, tworząc czworościan foremny (tetraer). Tym wiązaniom diamenty zawdzięczają swój piękny połysk i specyficzne „iskrzenie” po procesie szlifowania. Innym znanym minerałem, który również zawiera tylko węgiel, jest grafit, ale proces jego powstawania i struktura kryształu są zupełnie inne. W rezultacie grafit jest tak miękki, że można nim pisać, podczas gdy diament jest tak twardy, że można go zarysować jedynie innym diamentem.
Diament topi się w temperaturze ponad 3500˚C, zaś przy długotrwałym ogrzewaniu- w temperaturze ok. 1000˚C -zmienia swoją strukturę, przechodząc w stan krystaliczny tożsamy ze wspomnianym wyżej grafitem. Diamenty charakteryzują się również bardzo niskim współczynnikiem tarcia, wysoką przewodnością cieplną, odpornością na korozję oraz rezystywnością elektryczną.
Zastosowania diamentów
Powyższe właściwości diamentów wykorzystywane są współcześnie w technice szlifowania i polerowania drogich kamieni i cięcia szkła, w górnictwie używane są do świdrów i nasadek wierteł – wiertło diamentowe jest w stanie dzięki swojej konstrukcji i ekstremalnej wytrzymałości poradzić sobie z betonem, marmurem, czy też granitem. W przemyśle elektrycznym stosuje się diamenty w urządzeniach półprzewodnikowych i komponentach optycznych.
Z diamentów wytwarza się także twardościomierze – ten niezwykły kryształ znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie urządzenia muszą odznaczać się niezwykłą wytrzymałością oraz twardością.
Wykorzystywane są również w produkcji igieł do odtwarzaczy płytowych oraz w sprzęcie DJ-skim. Powód? Diamenty są wystarczająco silne, aby wibrować z bardzo dużą prędkością bez jakiejkolwiek deformacji lub uszkodzenia jakości dźwięku. Dlatego audiofile uważają, że diamenty są najlepszym materiałem do wykorzystania w sprzęcie muzycznym, jeśli chcesz mieć najlepszą jakość odtwarzanych brzmień.
Wciąż odkrywane są nowe możliwości wykorzystania właściwości cennych kryształów, ale już dziś można śmiało powiedzieć, że diamenty dzięki swoim innowacyjnym zastosowaniom mają szansę zmienić świat wokół nas, jaki znamy.
Diamenty są naprawdę niezwykłe
Piękno i nieprzemijającą wartość diamentów cenimy i podziwiamy w naszej firmie od lat, dlatego specjalizujemy się w tworzeniu unikatowej biżuterii z brylantami na zamówienie. Każdy projekt wykonany w 79 Diamenty tworzony jest z prawdziwa pasją i energią, gdyż wierzymy, że radość Klienta z udanej realizacji np. pierścionka z brylantem wróci do nas podwojona. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą projektantką biżuterii i oglądu ukończonych projektów na stronie internetowej pracowni.
Leave A Comment
You must be logged in to post a comment.