Naszyjniki istnieją od tysięcy lat. Niegdyś plecione za pomocą muszli i roślin, wraz z rozwojem kultur i społeczeństw przeobraziły się w wykwintne dzieła sztuki jubilerskiej, stając się symbolem bogactwa i statusu. Poniżej przedstawiamy Państwu pięć aktualnie najdroższych naszyjników świata, stworzonych w pracowniach luksusowych marek biżuteryjnych i sprzedanych na aukcjach za miliony dolarów.
5.”Stworzenie I” – 33,7 milionów dolarów
Piątym najdroższym naszyjnikiem na świecie jest Creation I, rewelacyjny diamentowo-szmaragdowy naszyjnik marki De Grisogono. Jego centralnym elementem jest 163,41-karatowy brylant o szlifie szmaragdowym. Brylant De Grisogono to największy i najdroższy na świecie diament bez skazy o czystości koloru D. Wieńczy asymetryczną linię diamentowo-szmaragdowej podstawy naszyjnika, która – nie licząc centralnego diamentu! – zawiera 6000 szmaragdów i 200 karatów diamentów.
4.”Niezrównany Diamentowy Naszyjnik” – 55 milionów dolarów
Czwartym najdroższym naszyjnikiem na świecie jest Incomparable Diamond Necklace. Zawiera on rekordowy 407,48-karatowy fantazyjny, głęboko żółty diament. Oprócz centralnego diamentu, naszyjnik posiada 2 promienne diamenty, 3 diamenty o szlifie Asschera, 4 owalne diamenty, 5 diamentów poduszkowych, 5 diamentów o szlifie szmaragdowym, 9 diamentów w kształcie serca, 27 diamentów w kształcie gruszki i 35 okrągłych diamentów. W sumie naszyjnik waży 637 karatów. Wiele diamentów jest osadzonych w 18-karatowym różowym złocie. Ten niezwykły, żółty diament znalazła mała dziewczynka w Demokratycznej Republice Konga na stercie gruzu!
3.Naszyjnik „Nizama z Hajdarabadu” – 83 miliony dolarów
Trzecim najdroższym naszyjnikiem na świecie jest naszyjnik Nizam of Hyderabad, najdroższy egzemplarz w kolekcji biżuterii zmarłej królowej Anglii, Elżbiety II. Monarchini otrzymała diamentowy naszyjnik w prezencie od władcy Hyderabadu, nizama Asafa Jah VII, w 1947 roku, wówczas najbogatszego człowieka na świecie. Podczas oficjalnej wizyty monarchini Nizam Jah pozwolił Elżbiecie wybrać dowolny rodzaj biżuterii ze swojej kolekcji Cartiera. Królowa wybrała bardzo oryginalny, kwiatowy naszyjnik, zawierający ponad pięćdziesiąt diamentów – w tym 13 diamentów o szlifie szmaragdowym, z centralnym diamentem w kształcie kropli. Drogocenny naszyjnik został uwieczniony na bahamskim banknocie dolarowym, gdzie zdobi szyję królowej.
2. „Kwitnące dziedzictwo” – 200 milionów dolarów
Drugim najdroższym naszyjnikiem na świecie jest A Heritage in Bloom, zaprojektowany przez Wallace Chan’a. Ta wykwintna biżuteria z brylantami zawiera 11 551 diamentów o łącznej masie 383,40 karatów, z których aż 24 diamenty oznaczone są przez GIA jako kamienie bez skazy w kolorze D, w tym 104-karatowy diament centralny. Naszyjnik jest prawdziwym dziełem sztuki. Jego projekt czerpie inspirację z chińskiej kultury i zawiera liczne symboliczne postaci, jak nietoperze i motyle, starannie wykute z metali szlachetnych i klejnotów. Naszyjnik zawiera 72 białe jadeity, 114 zielone jadeity, 600 różowych diamentów i 19 doskonałych jakościowo bezbarwnych diamentów. Waga wszystkich kamieni szlachetnych łącznie wynosi aż pół kilograma! Wykonanie spektakularnego naszyjnika zajęło ponad 47 000 godzin, a jego modułowa konstrukcja sprawia, że naszyjnik można stylizować na 27 unikalnych sposobów.
1. „Diament Nadziei” – 350 milionów USD
Najdroższym naszyjnikiem na świecie jest The Hope Diamond, którego wartość wynosi 350 milionów dolarów. Naszyjnik zawiera ciemnoszaroniebieski diament o masie 45,52-karatów, który został po raz pierwszy wydobyty w Golconda w Indiach w 1673 roku.
Diament Hope wielokrotnie zmieniał właściciela. Należał zarówno do króla Ludwika XIV, jak i króla Ludwika XV, nosiła go także Maria Antonina. W 1792 roku zaginął w tajemniczych okolicznościach, by pojawić się niespodziewanie w 1830 roku na aukcji w Londynie. Tam zakupił go sir Henry Philip Hope, jednego ze spadkobierców imperium bankowego Hope & Co, od nazwiska którego klejnot zyskał swoją nazwę „The Hope Diamond”. Po śmierci sir henry’ego diament jeszcze kilkakrotnie zmieniał właściciela, zanim wszedł w posiadanie pani Evalyn Walsh McLean. Ta kazała umieścić Hope w centralnym miejscu w naszyjniku składającym się z trzech warstw dużych białych diamentów. W 1958 roku naszyjnik nabył Harry Winston, a w testamencie zapisał historyczny diament waszyngtońskiej kolekcji biżuterii z Smithsonian Institution, gdzie jest jedną z najpopularniejszych atrakcji.
Leave A Comment
You must be logged in to post a comment.